profil

Pluralizm

poleca 57% 66 głosów

rzecz. m, br. lm

  1. wielość, rozmaitość.
  2. (polit., społ.) idea polityczno-społeczna w ustroju demokratycznym, zakładająca możliwość istnienia systemu wielopartyjnego, w którym każdy obywatel może zapisać się do dowolnej partii.
  3. (filoz.) pogląd zakładający, że w rzeczywistości istnieje wiele elementów składowych; przeciwieństwo monizmu, który zakłada jednorodność świata.

 

(w zn. 1.) – Tylko pluralizm (M. lp, ident. w B. lp) poglądów i możliwość ich swobodnego wyrażania jest podstawą demokratycznego państwa – powiedział socjolog zaproszony do dyskusji w studio telewizyjnym.
(w zn. 2.) Wczoraj w telewizji wyemitowano film dokumentalny na temat historii pluralizmu (D. lp) politycznego w powojennej Polsce.
(w zn. 3.) Na tablicy ogłoszeniowej uniwersytetu pojawiło się ogłoszenie Wykład nt. pluralizmu (D. lp) i jego znaczenia w systemach filozoficznych wygłosi profesor Smith z USA. – Mój angielski jest za słaby, żeby wysłuchać całego wykładu o pluralizmie (Ms. lp) i wszystko zrozumieć – oznajmił jeden ze studentów.

 

KOMENTARZ
Słowo pluralizm rozpowszechniło się w Polsce w latach 80. XX w., kiedy upominano się o pluralizm związkowy. Udało się wtedy po raz pierwszy w historii powojennej Polski – po strajkach w 1980 r. – stworzyć niezależny od władzy związek zawodowy Solidarność.

Pochodzenie:

pluralista – zwolennik pluralizmu,
pluralistyczny – związany z pluralizmem, różnorodny, składający się z wielu elementów.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Pluralizm