profil

Laicki

poleca 89% 17 głosów

przym.

  1. świecki, preferujący oddzielenie państwa od kościoła, kierujący się świeckim podejściem w odniesieniu do obywateli i instytucji państwowych.
  2. nieprofesjonalny, nie znający się na rzeczy, dyletancki.

 

(w zn. 1.) Państwa kierujące się laicką (N. Ip) ideologią dbają o oddzielnie spraw religii od instytucji państwowych, szkół, urzędów itp. Nadanie laickiego (D. Ip) charakteru instytucjom państwowym ma na celu pokazanie ich niezależności oraz dostępności dla wszystkich obywateli.

(w zn. 2.) W czasie spotkania przy grillu rozmawialiśmy o nowych źródłach energii. Spierano się głównie na temat przyszłości elektrowni wiatrowych. Dyskusja była czysto laicka (M. Ip), bo w naszym gronie było m.in. dwóch artystów i prawnik. Z całego towarzystwa tylko jeden inżynier nie był laikiem i mógł wypowiedzieć się fachowo na ten temat.

Pochodzenie:

Rzecz. laickość, który pochodzi od przym. laicki (w zn. 1.) oznacza ideologię kierującą się zasadami laickimi, świeckimi (np. laickość systemu edukacji we Francji, gdzie zabroniono uczniom noszenia symboli religijnych).
Rzecz. laik, występujący najczęściej w zn. 2., oznacza człowieka nie znającego się na czymś, niefachowca. To delikatniejsze i nie mające konotacji (SPJ) negatywnej określenie, przeciwnie niż np. dyletant, ignorant czy profan oznaczające kogoś niedouczonego i nieprofesjonalnego.
Spotyka się rzecz. laicyzacja – zeświecczenie, czyli nadawanie świeckiego charakteru różnym dziedzinom życia, oderwanie się od wpływu religii; może oznaczać też postępującą ateizację (np. laicyzacja społeczeństwa).

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:

Materiał opracowany przez eksperta

Spis treści
  • Laicki