profil

Konwencja

poleca 20% 5 głosów

rzecz. ż

  1. umowa międzynarodowa zawierająca konkretne ustalenia w jakiejś sprawie.
  2. sposób realizowania czegoś, wypowiadania się, myślenia, określony przez zwyczaj, lub ustalenia zawarte w konkretnym dokumencie.
  3. (art.) zespół cech charakterystycznych dla danego prądu artystycznego

 

(w zn. 1.) Na lekcji wychowawczej nauczyciel omawiał podstawowe założenia Europejskiej Konwencji (D. lp, ident. w C. i Ms. lp) Praw Człowieka.

(w zn. 2.) Podczas międzynarodowego spotkania jeden z obecnych na nim premierów pozwolił sobie na niewybredny dowcip, który uraził przedstawiciela innego państwa. Co prawda udało się zatrzeć nieprzyjemne wrażenie, jednak prasa była zgodna, że to już nie pierwsze wystąpienie tego polityka przeciw utartym w dyplomacji konwencjom (C. lm).

(w zn. 3.) Ostatni film znanego australijskiego reżysera zrealizowany został w konwencji (Ms. lp, ident. w D. i C. lp) charakterystycznej dla niezależnego kina europejskiego lat 50.

Pochodzenie:

konwencjonalny – zgodny z konwencją, ale także stereotypowy, zdawkowy, grzecznościowy, np. Kierownik wchodząc do biura przywitał się konwencjonalnym „dzień dobry” i nawet nie spojrzał w stronę pracowników. Ostatniej wystawie grupy malarzy zarzuca się zbytnią konwencjonalność.

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:

Materiał opracowany przez eksperta

Spis treści
  • Konwencja