profil

Kantor

poleca 100% 8 głosów

rzecz. m

  1. placówka usługowa zajmująca się wymianą walut poza obrotem bankowym.
  2. pomieszczenie służbowe na zapleczu sklepu.
  3. w gminie żydowskiej śpiewak w synagodze wykonujący partie solowe; w kościele protestanckim kapelmistrz i organista; w kościele katolickim przodownik chóru.

 

(w zn. 1.) Mój sąsiad wyjeżdża do Anglii. W związku z tym wybrał się dzisiaj do kantoru (D. lp), aby kupić funty angielskie. W kantorze (Ms. lp) dowiedział się, że poszukiwana przez niego waluta ma wyjątkowo wysoki kurs. Postanowił odwiedzić jeszcze inne kantory (M. lm, ident. w B. lm) i wybrać najkorzystniejszą cenę.

(w zn. 2.) Kierownik sklepu siedział w swoim kantorze (Ms. lp) i sprawdzał faktury wystawione za towary sprzedane w bieżącym miesiącu.

(w zn. 3.) Gdy zwiedzaliśmy synagogę dowiedzieliśmy się od przewodnika, że kantorzy (a. kantorowie) sprawują bardzo ważną funkcję w prowadzeniu zbiorowych modłów, dlatego wszyscy zgromadzeni w skupieniu słuchali śpiewu kantora (D. lp).


KOMENTARZ
Słynny kompozytor Jan Sebastian Bach był przez 27 lat kantorem kościoła św. Tomasza w Lipsku. Sprawując tę funkcję, napisał bardzo wiele utworów o charakterze religijnym (przede wszystkim kantat kościelnych). Do dzisiaj w publikacjach poświęconych muzyce często pisze się o Bachu – aby nie powtarzać w tekście jego nazwiska – po prostu lipski kantor. Słowo kantor trafiło do j. polskiego za pośrednictwem j. niemieckiego (zn. 1., 2.) oraz łaciny (zn. 3.). Jest to tzw. homonim (SPJ). W zależności od znaczenia występują tu również różne odmiany w D. i B lp. oraz M. i B. lm:

kantor (w zn. 1., 2.) kantor (w zn. 3.)
D. lp – kantoru D. lp – kantora
B. lp – kantor B. lp – kantora
M. lm – kantory M. lm – kantorzy, kantorowie
B. lm – kantory B. lm – kantorów
Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 2 minuty

Spis treści
  • Kantor