profil

Internet

poleca 47% 28 głosów

rzecz. m, br. lm

ogólnoświatowa sieć komputerowa, której zadaniem jest przekazywanie informacji i danych oraz komunikacja.

 

Kasia mieszka w małej miejscowości, w której jest tylko kilka komputerów z dostępem do Internetu (D. lp). Ponieważ chciała sprawdzić listę liceów w Warszawie, które prowadzą klasy z rozszerzonym językiem francuskim, udała się do biblioteki, w której za darmo mogła skorzystać z komputera z internetem (N. lp).

 

KOMENTARZ
Zgodnie z sugestią Rady Języka Polskiego słowo Internet można w polszczyźnie pisać dwojako – rozpoczynając z małej lub wielkiej litery. Jeżeli mamy na myśli konkretną światową sieć komputerową Internet, traktujemy wtedy ten wyraz jako nazwę własną i piszemy go wielką literą, np. Firmy, które stosunkowo wcześnie zainteresowały się możliwościami Internetu, szybko zwiększyły swoje dochody. Jeżeli jednak używamy słowa internet jako nazwy medium – podobnie jak radio czy telewizja – możemy pisać tę nazwę z małej litery, np. W jego komputerze był internet albo – chłopcy od kilku godzin siedzieli przy internecie. Prawdopodobnie z czasem słowo to stanie się głównie nazwą pospolitą pisaną z małej litery. Gdyby powstała inna sieć o podobnym działaniu, dla ich odróżnienia obie nazwy własne pisałoby się z wielkiej litery.

Pierwotna postać

Wszelkie rodzaje fałszerstwa, zmowy, oszustwa, spekulacji, jako też penetrowania najbardziej nawet pilnie i fachowo strzeżonych baz danych znajdują w Internecie bardzo wygodne łożyska i kryjówki, ponieważ łatwiej w nim zachować anonimowość nadawczą aniżeli gdziekolwiek indziej. Oczywiście również głupstwa i brednie mogą się dzięki Internetowi rozprzestrzeniać błyskawicznie.(...)podkreśla się renesans kultury epistolarnej dzięki poczcie elektronicznej (e-mail). Istotnie, listów pisze się wiele i można je słać dosłownie z błyskawiczną chyżością na wszystkie strony świata, przez co jednak ich treść nie staje się rozumniejsza o włos od treści listów bazgranych kulfonami na najlichszym papierze.
(Stanisław Lem, Bomba megabitowa)

Źródło Słowo powstało w języku angielskim inter – pomiędzy i net – sieć. Ponieważ jest łatwe do wymówienia, przyjęło się w wielu językach.

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Internet