profil

Biznes

poleca 47% 28 głosów

rzecz. m

  1. (ekon.) przedsięwzięcie komercyjne o charakterze handlowym, usługowym itp., mające przynosić dochód (w tym znaczeniu nie używa się w lm).
  2. (pot.) możliwość szybkiego zarobienia pieniędzy; synonim (SPJ) – interes.

 

(w zn. 1.) – Nie znam się na sprawach biznesu (D. lp) – powiedział pan Malinowski do swojego szwagra, który przyszedł do niego pożyczyć pieniądze – i nie chcę więcej słyszeć o żadnym dodatkowym biznesie (Ms. lp)! – dodał, pamiętając, że szwagier ciągle nie oddał mu poprzedniego długu zaciągniętego na założenie hodowli polskich małży.

(w zn. 2.) Dziś na dużej przerwie kupiłem od Marka mało używanego gameboya za 30 zł. Będę chciał jak najczęściej robić z nim biznesy (B. lm, ident. w M. lm)!– poważnie powiedział młodszy brat Małgosi, wchodząc do domu.

 

KOMENTARZ
Do słowa biznes dodawano różne inne i łączono, tworząc nowe określenia, np. z języka angielskiego wprowadzono do polszczyzny showbiznes, (ang. showbusiness), czyli zarabianie pieniędzy na przedstawieniach, filmach, występach itp. (wcześniej u nas pisane też: show-biznes lub show-bussiess). Na wzór tego połączenia pojawiły się inne słowa, np. narkobiznes – pieniądze zarabiane na handlu narkotykami i zrosty (SJP) ze słowem biznes na pierwszym miejscu,czasami pisane razem, jak: bizneswoman – kobieta zajmująca się biznesem, czasem osobno: biznes plan, biznes partner itp.

Pochodzenie:

Spokrewniony ze słowem biznes przym. biznesowy możemy spotkać np. w związkach informator biznesowy, portal biznesowy itd.

Ciekawostki

Rzadko spotyka się jeszcze zapis tego słowa oparty na tradycyjnej, angielskiej pisowni business. Należy używać pisowni spolszczonej. Wyraz zadomowił się w naszym języku, ze względu na szersze znaczenie niż np.interes, handel itp. Prócz tego nie kojarzy się negatywnie – słowo interes bywa łączone np. ze słowem podejrzany, a słowo handel ogranicza zakres prowadzenia interesów do sprzedaży i kupowania. Często też kojarzy się dość pospolicie, ze sklepem, kramem, bazarem itp. Mówiąc biznes mamy na myśli coś szerszego, coś, co przynosi pieniądze, jest zazwyczaj oparte na solidnych podstawach ekonomicznych; nie jest to określenie wartościujące i przypisane do jednej branży.

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Biznes