profil

Filozofia

poleca 63% 16 głosów

rzecz. ż

  1. nauka zajmująca się naturą istnienia, światopoglądem człowieka, sposobem spostrzegania zjawisk itp.; szczególnie duże znaczenie miała w czasach antycznych.
  2. (pot.) sposób myślenia, postępowania, ideologia, światopogląd.

 

(w zn. 1.) Studenci bardzo chętnie uczęszczają na wykłady filozofii (D. lp, ident. w C. i Ms. lp). Wykładowca ma wyjątkowy dar prostego i interesującego mówienia o najtrudniejszych nawet problemach filozoficznych.

(w zn. 2.) W dziejach ludzkości pojawiało się wielu przywódców sprawujących władzę autorytarną. Mimo różnych filozofii (D. lm) przez nich głoszonych, starali się wymusić posłuch terrorem i zastraszaniem.

 

KOMENTARZ
Słowo filozofia występuje również w potocznych sformułowaniach, zwykle wtedy, kiedy mówiący chce pokreślić, że jakiejś czynności poświęca się dużo niepotrzebnej uwagi, np.: Zainstalowanie systemu operacyjnego w komputerze? Oczywiście zrobię to, to żadna filozofia!, Nie filozofuj, tylko weź się za zmywanie!
Czas. filozofować to wyraz pokrewny, którego dzisiaj używamy głównie z zabarwieniem ironicznym – myśleć o czymś bez większego skutku, spekulować, wymądrzać się. Podobnie w przenośnym znaczeniu używa się rzecz. filozof – to nie tylko myśliciel, mędrzec, ale również ktoś wymądrzający się, popisujący swoimi teoriami (rz. ż filozofka).

Źródło W języku greckim philosophía to umiłowanie mądrości (philéo – lubię, sophia– mądrość). Do dzisiaj w polszczyźnie mamy słowa z członem filo-, oznaczające skłonność do czegoś, upodobanie, np.: filologia – nauka poświęcona językom (gr. lógos – słowo), filosemityzm – popieranie Żydów, sprzyjanie Żydom.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Filozofia