profil

Artysta

poleca 30% 10 głosów

rzecz. m

  1. człowiek będący twórcą dzieła lub odtwarzający czyjeś dzieło.
  2. (przen.) człowiek wyjątkowo dobrze, finezyjnie wykonujący swój zawód.

 

(w zn. 1.) Renata dowiedziała się, że niedługo w jej mieście zostanie otwarta wystawa prac Franciszka Starowieyskiego, który pojawi się na wernisażu. Bardzo chciała zobaczyć tę wystawę, bo dużo słyszała o artyście (Ms. lp, ident. w C. lp).Większość artystów (D., ident. w B. lm) woli tworzyć i wystawiać obrazy w dużych ośrodkach kultury, natomiast do miasta, w którym mieszka Renata, rzadko przyjeżdżają wybitni artyści (M. lp).

(w zn. 2.) Chirurg plastyczny, doktor Nowak to artysta (M. lp) w swoim fachu.

 

KOMENTARZ
Form pracy artystycznej jest wiele – można być np. artystą malarzem, artystą muzykiem, artystą rzeźbiarzem, artystą baletu, opery, teatru. Oczywiście, zazwyczaj posługujemy się skróconą formą, mówiąc i pisząc po prostu: muzyk, rzeźbiarz, malarz, aktor itd.
Rzeczownik artysta ma ugruntowaną w polszczyźnie formę żeńską artystka, jednak trzeba zauważyć, że podczas gdy formy malarka, rzeźbiarka brzmią dobrze, to forma żeńska muzyczka jest dość osobliwa; można wtedy po prostu powiedzieć: moja siostra jest muzykiem, albo – precyzując wypowiedź – określić dokładniej: jest skrzypaczką, pianistką, flecistką itd.

Pochodzenie:

artyzm – wykonanie dzieła artystycznego w sposób wyjątkowo piękny, kunsztowny i oryginalny; maestria,
artystyczny – związany z twórczością artystyczną; także piękny, estetyczny, wyjątkowy,
artystowski – zajmujący się głównie formą sztuki, a zaniedbujący treść (określenie raczej negatywne), por. np. Krytycy zwracali uwagę na artystowski charakter nowej wystawy grupy młodych malarzy. Obrazy są znakomicie dopracowane w szczegółach, ale nie niosą żadnej istotnej treści dla współczesnego widza.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Artysta