profil

Alienacja

poleca 90% 19 głosów

rzecz. ż, br. lm

dobrowolne lub przymusowe wyobcowanie ze środowiska lub grupy, psychiczne lub/i fizyczne oddalenie od ludzi, wśród których powinno się żyć; osamotnienie.

 

– Nie mogę zrozumieć Artura i tej jego ciągłej alienacji (D. lp, ident. w C i Ms. lp) ze środowiska studenckiego – martwił się ojciec. – Mija już prawie rok odkąd rozpoczął studia, a on nie tylko z nikim się nie zaprzyjaźnił, ale nawet chodzi do innej biblioteki niż jego koledzy. Jest zupełnie wyalienowany – dodał.

 

KOMENTARZ
Pod koniec lat 70. w kinach bardzo popularny był horror science fiction Alien Ridleya Scotta, który nosił w Polsce tytuł Obcy, 8. pasażer Nostromo. Film doczekał się kolejnych części. Angielskie słowo alien znaczy dokładnie obcy, podobieństwo do naszej alienacji jest wynikiem „zaimportowania” łacińskiego alienatio zarówno do polszczyzny, jak i języka angielskiego.Być może właśnie w związku z tym filmem – i ogólnie zwiększonym wpływem języka angielskiego na język polski – słowem alien zaczęto, także w polszczyźnie, określać kosmitów, czyli hipotetycznych (bo nie ma dowodów na ich istnienie) przedstawicieli cywilizacji pozaziemskiej. Warto zwrócić uwagę na pokrewny przymiotnik wyalienowany, który można zastąpić bardziej polsko brzmiącym słowem wyobcowany.

Pierwotna postać

Nie wierzę w nic, bo chyba nie potrafię
Nie marzę już, nie ma o czym marzyć
Zgubiłem gdzieś prawdziwą radość życia
Smutno mi...
Już tylko ciebie mam
I to mnie jakoś tutaj trzyma
Już tylko ciebie mam
Nie wolno ci odejść teraz stąd


(Alien; sł. J. Rzehak, muz. A. Nowak, M. Piekarczyk)

Podoba się? Tak Nie
Więcej informacji:

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
  • Alienacja