profil

Antybohater

poleca b/d

CHÓR STARCÓW
Mów coś, rób coś,
posuwaj akcję,
w uchu chociaż dłub!

Przedstawienie Bohater milczy

CHÓR STARCÓW
Nic się nie dzieje.

Co to znaczy?

BOHATER
Dajcie mi spokój


CHÓR STARCÓW
Dzięki Bogu, nie śpi.

BOHATER
Mówicie, że muszę coś robić? Nie wiem
ziewa... może

CHÓR STARCÓW
On znów zasypia, wielkie nieba!

Bez mąki przecież nie ma chleba.

W teatrze trzeba grać,tu musi się coś dziać!

(Tadeusz Różewicz, Kartoteka)


A jednak widzę coś, co z pewnym onieśmieleniem mógłbym ofiarować potomnym. To są dwie stare, wielekroć wznawiane recepty (...) Te dwie recepty dotyczą marnej, wstydliwej dolegliwości. I dlatego mówię o nich z pewnym zażenowaniem. Lecz przecież wiem, że te paskudne, nieapetyczne, niehonorowe skazy najwięcej przysparzają zmartwień. A ludzie delikatni nie ośmielają się szukać porady i borykają się przez lata z takim niemiłym kalectwem. Więc nie mogąc wiele, chcę być – wzorem moich mistrzów – pożyteczny w małym. Przystępując do rzeczy zapisuję swoim biednym potomnym cierpiącym na łupież wypróbowany środek, który ich uwolni z kompleksów, uczyni choćby na krótko szczęśliwymi.

(Tadeusz Konwicki, Mała apokalipsa)

Antybohater – termin pomijany raczej w słownikach terminów literackich, w słownikach języka polskiego określany bywa jako „postać w utworze literackim, mająca cechy ujemne, będące zaprzeczeniem cech bohatera”.

poleca 58% 19 głosów

Kim jest antybohater?

Mimo że jest trudno definiowalny, nie pomijamy go jednak, bo występowanie antybohatera jest zjawiskiem typowym dla literatury współczesnej. Należałoby go nazwać raczej parodią bohatera niż „postacią mającą cechy ujemne”. Antybohater to ktoś, kto przeczy naszym wyobrażeniom o bohaterze literackim, kto nie ma jego koniecznych atrybutów: aktywności, logicznego działania, możliwej do odtworzenia przez czytelnika biografii, niezwykłych czynów na koncie, niekiedy nawet nazwiska i imienia.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści