profil

Romeo Montecchi - charakterystyka

poleca 85% 139 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Podstawowe informacje o bohaterze
Romeo Montecchi, tytułowy bohater tragedii Szekspira, to przede wszystkim bohater dynamiczny, młodzieniec, który z melancholika, introwertyka skupionego wyłącznie na sobie i swojej rzekomej nieszczęśliwej miłości do Rozaliny staje się mężczyzną walczącym ze sobą, swoimi zasadami i nienawiścią rodów. Walczy również o miłość Julii.

Charakterystyka wewnętrzna
Przed poznaniem Julii Romeo w zasadzie jest bierny, mówi o swojej nieszczęśliwej miłości, stroni od ludzi i świata. Jego ojciec mówi o nim tak:

„Nieraz o świcie już go tam widziano
Łzami poranną mnożącego rosę,
A chmury — swego oblicza chmurami, (…)
W czarne bezdroża dusza jego zajdzie,
Jeśli się na to lekarstwo nie znajdzie”.

Niewątpliwie ojciec martwi się jego stanem psychicznym, melancholią, ucieczką od świata. Romeo jest tak bardzo skupiony na sobie, że wydaje się nie słyszeć rad Benvolia, który mówi, że powinien zająć się innymi pięknościami, by oderwać myśli od tej, którą kocha, a która jego nie darzy uczuciem. Najważniejszym momentem w jego życiu jest poznanie Julii. Dzieje się to zupełnie przypadkowo, ponieważ wraz z krewniakami wybiera się na bal organizowany przez ojca Julii. Romeo idzie w zasadzie po to, aby móc patrzeć na piękną Rozalinę. Jednak zakochuje się w Julii od pierwszego wejrzenia i od tego momentu Romeo stanie się bohaterem
jak najbardziej dynamicznym. Będzie to miłość, która dojrzewa. Szybko orientuje się, że Julia nosi nazwisko Capuletti, czyli należy do wrogiego rodu. Jednak zmienia on swój stosunek do tej rodziny. Przede wszystkim pragnie się ożenić z Julią, co też się dzieje. Miłości do Julii poświęca w zasadzie wszystko, nawet swój honor. Widać to w scenie, kiedy stara się nie wchodzić w spór z Tybaltem, z którym sam też nie chce walczyć. Samo podjęcie walki wynikało z konieczności postępowania zgodnie z pewnym kodeksem rodzinnym. Prawdopodobnie śmierć Tybalta byłaby powodem do dumy, gdyby nie znał Julii,
ponieważ ją jednak kochał, cierpiał, znosił rozstanie i wykazał się ogromną cierpliwością, czekając na wieści od ojca Laurentego.

Ocena bohatera
Związek z Julią sprawia, że Romeo łagodnieje, jest zdolny do przebaczania, chce wprowadzić pokój między rodzinami. Miłość sprawia też, że jest gotowy na śmierć – kupuje truciznę, nie działa tutaj pod wpływem jakiejś emocji. Życie bez ukochanej nie ma dla niego sensu. Samobójstwo jest niezgodą na życie bez Julii, ale też na życie pełne nienawiści i walki, której Romeo ma pewnie dosyć.

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Materiał opracowany przez redakcję

Czas czytania: 2 minuty

Spis treści