profil

Mitologia - Streszczenia wybranych mitów

poleca 910% 9373 głosów

poleca 910% 9373 głosów

Mit o Dedalu i Ikarze - streszczenie

Jedną z legend kreteńskich jest mit o Dedalu i Ikarze. Dedal pochodził z Aten. Był on wybitnym rzemieślnikiem i artystą. Przebywał na Krecie, na dworze króla Minosa. Zbudował labirynt dla potwornego potomka króla, Minotaura, tworzył posągi i pożyteczne wynalazki.

poleca 910% 9373 głosów

Mit o Demeter i Korze - streszczenie

Demeter była powszechnie szanowaną i czczoną boginią całej żyjącej przyrody, rolników i ich plonów oraz spraw urzędowych. Miała córkę – Persefonę (Korę), która została porwana przez Hadesa, boga piekieł, podczas zbierania kwiatów.

poleca 910% 9373 głosów

Mit o Heraklesie - streszczenie

Herakles (Herkules) był synem Zeusa i królowej Alkmeny. Gdy był dzieckiem, ojciec położył go przy piersi bogini Hery. Niezadowolona bogini odtrąciła dziecko, a z ulanych kropel mleka powstała Droga Mleczna.

poleca 910% 9373 głosów

Mit o jabłku Eris - streszczenie

Bez wątpienia największą wojną mitologicznej Grecji była wojna trojańska. Jedną z legend z nią związanych jest mit o jabłku Eris. Imię to należało do bogini niezgody. Niespodziewanie zjawiła się ona na uczcie weselnej boginki Tetydy i człowieka, księcia Peleusa.

poleca 910% 9373 głosów

Mit o powstaniu człowieka - streszczenie

Z mitów można odczytać dwie różne wersje pojawienia się na ziemi człowieka. Pierwsza z nich dotyczy historii o wiekach: złotym, srebrnym, brązowym i żelaznym. Druga wersja opowiada o stworzeniu człowieka przez jednego z herosów – Prometeusza.

poleca 910% 9373 głosów

Mit o powstaniu świata - streszczenie

Z mitu o powstaniu świata dowiadujemy się, że: „Na początku był chaos”. Do końca nie wiadomo, jak dokładnie to rozumieć. Najprawdopodobniej jednak chaos był pierwszym bogiem, który nie posiadał jeszcze kształtu i fizycznej postaci lub wielką, inteligentną otchłanią.

poleca 910% 9373 głosów

Mit o powstaniu świata - streszczenie

Z Chaosu wyłoniła się pierwsza para bóstw: Uranos – Niebo i Gaja – Ziemia. Z ich związku powstał ród tytanów (wśród nich najstarszy Okeanos) oraz młodsi cyklopi (kiklopowie) i sturęcy (hekatonchejrowie). Uranos jednak gardził młodszym potomstwem i strącił je w czeluści Tartaru, z którego nie było powrotu.

poleca 910% 9373 głosów

Mit o Tezeuszu i Ariadnie - streszczenie

Tezeusz był synem Ajgeusa i Ajtry. Gdy był dzieckiem, ojciec porzucił ich rodzinę. Już dorosły, Tezeusz udał się do ojca – króla Aten. Gdy ojciec rozpoznał w nim swojego syna, Tezeusz postanowił zyskać przychylność ludu i zmierzyć się z Minotaurem – potworem o byczej głowie, któremu rok w rok trzeba było ofiarować siedem dziewcząt i siedmiu chłopców.

poleca 910% 9373 głosów

Mit o Orfeuszu i Eurydyce - streszczenie

Orfeusz i Eurydyka tworzyli wspaniałą, kochającą się parę. On był królem, którego śpiew i gra na lutni zachwycały wszystkich. Ona była nimfą drzewną, wzbudzającą zachwyt swoją urodą i wdziękiem.

poleca 910% 9373 głosów

Mit o Syzyfie - streszczenie

Do kręgu legend korynckich należy mit o Syzyfie. Był on założycielem i królem miasta Korynt. Jako że bogowie go lubili, Zeus zapraszał go na uczty na Olimpie. Wadą Syzyfa było to, że lubił plotkować. Zawsze opowiadał ludziom różne nowinki, dotyczące siedziby bogów.