profil

Kopciuszek - opracowanie

poleca 84% 2424 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Elementy świata przedstawionego

Czas akcji
Czas akcji nie jest określony. Wiadomo tylko, że działo się to „dawno, dawno temu”. Ramy czasowe utworu są niejednoznaczne. Utwór kończy się słowami: „żyli długo i szczęśliwie”. W zasadzie najważniejsze wydarzenia mają miejsce od ślubu ojca Kopciuszka do wesela Kopciuszka na zamku.

Miejsce akcji
Miejsce akcji nie jest jasno określone. Wiadomo, że większość wydarzeń toczy się w domu Kopciuszka. Nie wiadomo jednak, gdzie on się znajduje. Wydarzenia jednego wieczoru dzieją się na zamku księcia, tam też kończy się akcja utworu.

Bohater tytułowy i pierwszoplanowy:
Kopciuszek. Nie wiadomo, jak dziewczyna ma na imię. Gdy ją poznajemy, jest już dorosła. Ma tylko ojca. Jej matka zmarła dawno temu. Chrzestna matka mieszka niedaleko i pomaga chrześnicy. Dziewczyna jest piękna, choć na co dzień trudno dostrzec jej urodę, gdyż jest brudna i zaniedbana – dlatego przyrodnie siostry nazywają ją Kopciuszkiem. Jest bardzo dobra. Służy wszystkim i z pokorą znosi złe traktowanie. Gdy zostaje narzeczoną księcia, wybacza macosze i siostrom. Ma w sobie wewnętrzną siłę. Dzięki chrzestnej matce i jej czarom zaczyna znów wierzyć w swoje piękno. Realizuje swoje marzenia. W ciągu jednego wieczora swoją urodą i urokiem osobistym oczarowuje księcia, który bierze ją za żonę.

Bohaterowie drugoplanowi:
• Macocha. To wdowa, która ma dwie córki. Bardzo je kocha. Ciężko jej samej, dlatego postanawia wyjść powtórnie za mąż. Nie robi tego z miłości, a jedynie z wygody. Chce zapewnić dobre życie sobie i swoim córkom. Pasierbicę traktuje bardzo źle – robi z niej służącą. Choć nie jest to jasno powiedziane, można przypuszczać, że się zmienia. Powiedziane jest tylko, że Kopciuszek sprowadził „na zamek całą swoją rodzinę”, a tam „wszyscy żyli długo i szczęśliwie”.
• Siostry przyrodnie. Nie wiadomo, jak miały na imię, ani ile miały lat. Wiadomo, że były brzydkie i nie miały wdzięku. Pierwsza z nich była piegowata i miała zeza, a druga posiadała wielki nos. Dla swojej siostry były bardzo niedobre. Traktowały ją jak służącą. Były wobec niej złośliwe. Nazywały Kopciuszkiem. Dopiero, gdy dziewczyna została narzeczona księcia, poprosiły ją o wybaczenie swojego zachowania.
• Wróżka. Jest to chrzestna matka Kopciuszka. Mieszkała w małym, schludnym i przytulnym domku, który znajdował się wśród sadów i ogrodów w kotlinie u stóp zamku. Była zadowolona ze swojego życia. Cieszyła się z tego, co ma i nie troszczyła się o bogactwo. Pojawia się zawsze, gdy Kopciuszek jej potrzebuje. Dzięki niej dziewczyna odzyskuje wiarę w siebie i zmienia się jej życie.
• Ojciec Kopciuszka. Niewiele o nim wiadomo. Jest szczęśliwym wdowcem. Zaczyna myśleć o swoim życiu dopiero, kiedy Kopciuszek jest dorosły. Sama dziewczyna namawia go, by rozejrzał się za nową żoną. Prawdopodobnie nie ma go często w domu, bo dziewczyna nie chce go martwić i nie skarży się mu na złe traktowanie przez macochę i przyrodnie siostry.
• Książę. Poznajemy go dopiero na balu. Jest oczarowany Kopciuszkiem. Jak zapowiedziała wróżka „utonął w blasku oczu” dziewczyny. Nie odstępuje jej na krok. Gdy ta ucieka przed północą, postanawia ją odnaleźć i poślubić.

Bohaterowie poboczni: Dworzanie, Herold, Sługa.

Narrator
Narrator trzecioosobowy. Jest wszechwiedzący. Relacjonuje wydarzenia. Nie jest ich uczestnikiem. Nie jest obiektywny.

Problematyka

Wątek główny
Dobro, które jest ciche i skromne, wygrywa ze złem. Zostaje wynagrodzone szczęśliwym i długim życiem.

Elementy fantastyczne
Chrzestna matka Kopciuszka jest wróżką. Ma czarodziejską różdżkę, dzięki której brudny i poszarpany strój dziewczyny w jednej chwili przemienia się w piękną suknię.

Czarodziejskie mydło, dzięki któremu skóra dziewczyny staje się alabastrowa.

Czary trwają określony czas – dlatego Kopciuszek musi wrócić do domu przed północą.

Gatunek literacki
Kopciuszek to baśń. Występują tu elementy realistyczne i fantastyczne. Czas nie jest jasno określony – działo się to „dawno, dawno temu”. Podobnie nie wiadomo, gdzie się to działo – miejsce nie jest jasno określone. Akcja toczy się w domu Kopciuszka i na zamku. Charakterystyczne jest zakończenie – „żyli długo i szczęśliwie”. Bohaterowie muszą zmierzyć się w swym życiu z problemami, które dzięki ingerencji czarów zostają zażegnane. Los bohaterów odwraca się. Dzięki czarom, ale i swojemu dobru, ich życie jest długie i szczęśliwe. Dobro zostaje wynagrodzone, a zło ukarane.

Plan ramowy
1. Szczęśliwy wdowiec i jego córka.
2. Ożenek z wdową.
3. Wprowadzenie się wdowy z córkami do domu dziewczyny i ojca.
4. Usługiwanie siostrom przez Kopciuszka.
5. Przygotowania do balu.
6. Ingerencja wróżki.
7. Kopciuszek na balu.
8. Zgubienie pantofelka.
9. Obwieszczenie herolda i mierzenie bucika.
10. Zabranie Kopciuszka na zamek.
11. Ślub i szczęśliwe życie.

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Materiał opracowany przez redakcję

Czas czytania: 4 minuty

Spis treści
Kopciuszek