profil

Gandalf - charakterystyka

poleca 80% 1623 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Podstawowe informacje o bohaterze
Gandalf, bohater Hobbita J.R.R. Tolkiena, jest postacią pierwszego planu. To czarodziej, jeden z mędrców, dobry duch Śródziemia. Poruszał się często na siwym koniu.

Charakterystyka zewnętrzna
Czarodziej rozpoznawalny był po wyglądzie. To mały staruszek w wysokim, spiczastym, niebieskim kapeluszu, w długim szarym płaszczu przepasanym srebrna szarfą, o długiej siwej brodzie, sięgającej poniżej pasa, w ogromnych czarnych butach (rozdział 1.).

Charakterystyka wewnętrzna
Był bardzo czujny i spostrzegawczy. Znając zalety hobbitów, zorganizował spotkanie u Bagginsa, wymuszając na nim udział w wyprawie. Wiedział doskonale, że „coś więcej tkwi w tym hobbicie niż wam się wydaje, kto wie, może też o wiele więcej niż on sam przypuszcza” (rozdział 1.). Dlatego, kiedy Bilbo oddał Arcyklejnot Bardowi powiedział: „Brawo, panie Baggins! (…) Jak zawsze, więcej umiesz zdziałać niżby się można po tobie spodziewać” (rozdział 16.). I na koniec, wdzięczny Hobbitowi za udział w przygodach potwierdził uznanie jego zasług, konkludując: „(…) ogromnie cię lubię (…)”. Podczas wyprawy stał zawsze u boku drużyny, służąc radą i pomocą, a gdy trzeba było, opuszczał przyjaciół, by zasięgnąć języka u innych bądź „przepatrywał drogę”. Wtedy niepostrzeżenie znikał. Czuł się bowiem odpowiedzialny za współtowarzyszy. Służył za przewodnika. Doskonale orientował się w terenie: „(…) znajdujecie się kilka mil na północ od ścieżki (…)” oraz „(…) lecz ktoś, kogo znam, mieszka niedaleko stąd (…)” (rozdział 7.). Chętnie rozśmieszał innych, opowiadając zabawne historie. Znał się na czarach, potrafił naśladować głosy innych (rozdział 2.): „świta dzień, co was w kamień obróci” – rzekł Gandalf głosem trolla. Rozumiał mowę wargów i niedźwiedzi – usłyszał, jak Beorn mruczał pod nosem: „przyjdzie kiedyś dzień, że oni wyginą, a ja powrócę” (rozdział 7.). Kiedyś oddał przysługę orłom i wyleczył ich władcę z rany zadanej strzałą z łuku. Od tamtej pory te olbrzymie ptaki przylatywały na pomoc, kiedy tylko czarodziej o to poprosił.

Ocena bohatera
Gandalf jest bohaterem pozytywnym. Wspaniały kompan wyprawy, można na nim polegać, nigdy nie zawiódł swoich przyjaciół.

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Materiał opracowany przez redakcję

Czas czytania: 1 minuta