profil

Bilbo Baggins - charakterystyka

poleca 84% 723 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Podstawowe informacje o bohaterze
Bilbo Baggins to główny bohater powieści J.R.R. Tolkiena Hobbit czyli tam i z powrotem. To jedna z postaci literackich stworzonych przez Tolkiena w tzw. mitologii Śródziemia. Hobbici należą do rasy o nieznanym pochodzeniu, ale można ją utożsamić z rasą ludzi, bo mimo innego wyglądu (są raczej niskiego wzrostu, krępawej budowy ciała, z owłosionymi stopami), mają cechy ludzkie: żyją w stadzie o wyznaczonych relacjach społecznych, mają imiona, posługują się swoim językiem, tworzą rodziny, z tradycjami i obrzędowością. Są pracowici i uporządkowani, z chęcią zajmują się przydomowymi ogrodami. Bilbo pochodzi z zamożnej rodziny – jest synem Belladonny Tuk (jednej z córek Starego Tuka) i Bunga Bagginsa. Mieszka w eleganckiej i wygodnej norze, zbudowanej wcześniej przez ojca, w Hobbitonie (miejscowości w Zachodniej Ćwiartce krainy zwanej Shire), tak jak zresztą większość Bagginsów. Ma około pięćdziesiąt lat.

Charakterystyka zewnętrzna
Bilbo jest niski, o kędzierzawych włosach, jego stopy pokryte są bujnym, ciemnobrunatnym włosem. Nie używa obuwia, ponieważ stopy mają twardą podeszwę, umożliwiającą swobodne poruszanie się. Ubiera się kolorowo, najchętniej na zielono i żółto. Podczas chodzenia buja się lekko na obie strony z powodu trochę wypiętego brzucha.

Charakterystyka wewnętrzna
Bilbo Baggins jest bardzo pracowitym, porządnym hobbitem. Utrzymuje swoją norę w należytym porządku. Dba o czystość i ład, ma dobrze wyposażoną spiżarnię (posiadał ich wiele). W związku z tym, że lubił gościć innych, w hallu głównym rozmieścił mnóstwo wieszaków na kapelusze i płaszcze. Miał też kilka pokoi przeznaczonych wyłącznie na ubrania. Kiedy Gandalf zorganizował u niego spotkanie krasnoludów przed wyprawą, był bardzo dociekliwy. Chciał dokładnie wiedzieć, przed podjęciem decyzji, na jakie ryzyko może się narazić. Był bardzo odważny, twórczy i pomysłowy podczas wyprawy. Został okrzyknięty „włamywaczem”. Po powrocie do domu zaczął pisać wiersze, a nawet przystąpił do spisywania wspomnień.

Ocena bohatera
Jest bardzo sympatycznym hobbitem, godnym zaufania. Można na niego liczyć.

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Materiał opracowany przez redakcję

Czas czytania: 1 minuta