profil

Aslan - charakterystyka

poleca 80% 670 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Podstawowe informacje o bohaterze
Aslan – Wielki Lew jest jedną z głównych postaci powieści C.S. Lewisa Lew, czarownica i stara szafa. Jest postacią fantastyczną. To król puszczy, syn Wielkiego Władcy-Zza-Morza. Pojawia się ponownie w Narnii, by (jak głosi przepowiednia) zwyciężyć Białą Czarownicę i obsadzić na czterech tronach Ker-Paravelu Synów Adama i Córki Ewy. Uosabia dobro. Z jego przybyciem zaczyna się wieczna wiosna.

Charakterystyka zewnętrzna
Wielki Lew był bardzo dostojny. Miał wielkie łapy, złotą grzywę. Jego duże, królewskie oczy były poważne i przenikliwe, a jego niski głos napełniał słuchających spokojem.

Charakterystyka wewnętrzna
Aslan był jednocześnie groźny i dobry. W Narnii cieszył się wspaniałą sławą. Choć wielu go nie widziało, mnóstwo istot na niego czekało. Wierzyli w jego niezwykłą moc, bo gdy zaryczał, znikały smutki. Jego przybycie miało dać początek wiecznej wiośnie.
W stosunku do dzieci był bardzo dobry i troskliwy. To on udziela Piotrowi cennych rad, jak dowodzić armią w bitwie z Białą Czarownicą. Jest cierpliwy i miłosierny. Wybacza Edmundowi zdradę i poświęca swoje życie, by odkupić jego zdradę. Tym samym ratuje mu życie. Jest dostojny, ale czasem też potrafi zachowywać się jak kociak. Tak bawi się przy Kamiennym Stole z Zuzanną i Łucją.
Przeżywa też chwile, kiedy się boi. Gdy opuszcza obóz, zmierzając w stronę Kamiennego Stołu – miejsca, gdzie ma być zabity, jest przygnębiony i zamyślony. Potrzebuje wtedy bliskości, prosi, by dziewczynki położyły ręce na jego grzywie. Pozwala im się odprowadzić. Kiedy Biała Czarownica go upokarza, nakazując obciąć mu grzywę, wydaje się jeszcze bardziej mężny, piękny i spokojny niż kiedykolwiek.
Jego wrogowie bardzo się go boją. Nie śmią spojrzeć w jego czy. Wiedzą, że potrafi stosować czary i dzięki nim jest w stanie pokonać Białą Czarownicę. Swoim tchnieniem przywraca do życia stworzenia zamienione przez Białą Czarownicę w kamienne posągi.

Ocena postaci
Aslan jest niezwykłą postacią. Pełen dobra dla dobrych, a jednocześnie budzący grozę i przerażenie wśród złych. Pokazuje, że siła dobra tkwi w poświęceniu się dla innych.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez redakcję

Czas czytania: 1 minuta