profil

Charakterystyka Lotty

poleca 85% 745 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

„Miłość cierpliwa jest...”

Lotta jest bohaterką powieści Johann’a Wolfganga Goethe’go „Cierpienia młodego Wertera”. Mężczyzna jest w niej zakochany. Werter opisuje ją w listach do swojego przyjaciela Wilhelma, przez co możemy poznać Lottę jedynie z jego wyidealizowanych wizji.

Pierwsze wzmianki o Loccie znajdujemy w liście z 16 czerwca. Werter poprzez użycie porównań, metafor oraz budowanie odpowiedniej atmosfery wokół niej tworzy obraz kobiety idealnej.

Już na początku listu pyta: „Jestże aniołem?”, a później dodaje, że tak wyjątkowa osoba zasługuje na mniej prozaiczne określenia. Następnie podkreśla jej nieuchwytną doskonałość. Werter chce opisać jak doszło do poznania Charlotty, lecz przeszkadza mu w tym stałe myślenie o niej i opisywanie jej zalet.

Goethe wzorował się na Rosseau, który głosił powrót do natury, więc Lotta, jako idealna, musiała być prostą dziewczyną. Werter zaznacza, że była ona ubrana w prostą sukienkę. Dalej zachwyca się sposobem, w jaki kroi ciemny chleb i daje go dzieciom na podwieczorek (ciemny chleb był w tamtych czasach tańszy). Obraz Lotty otoczonej gromadką rodzeństwa rozczula Wertera. Gdy dziewczyna prosi brata, by podał rękę kuzynkowi, serce mężczyzny topnieje i całuje malucha w zasmarkany nos. Podczas zabawy Werter nieustannie podziwia tańczącą Lottę. Stosuje epitety i porównania dla uzyskania wyrazistości jego uczuć. W następnych listach używa samych pozytywnych określeń w stosunku do Lotty. Metafory i kwieciste opisy powodują, że czytelnik zaczyna postrzegać ją jako istotę wspaniałą, wręcz nieziemską. Do śmierci Werter skupia się w swoich wypowiedziach na miłości do niej.

Goethe jest uważany za wybitnego pisarza. Jego twórczość bardzo wpłynęła na światopogląd w Europie. „Cierpienia młodego Wertera” zawierają nie tylko głębokie treści, ale są zarazem popisem kunsztu literackiego. Kreacje postaci, a szczególnie Lotty, są wyraziste, jednocześnie pozwalające czytelnikowi na własną interpretację i ocenę. Uważam, że niewielu pisarzy może dorównać Goethe’mu w umiejętności przedstawiania bohaterów.

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Materiał opracowany przez redakcję

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata