profil

Opisz (na podstawie podania o Piaście), na czym polegał staropolski obrzęd postrzyżyn minimum 1 strona plis muszę

wysłać za godzine 
5 pkt za rozwiązanie + 3 pkt za najlepsze rozwiązanie - 11.3.2021 (11:50) - przydatność: 40% - głosów: 10
Gabix_Panda555 11.3.2021 (11:51)

W necie sobie znajdź

Lena_264 11.3.2021 (11:51)

No w necie nie ma

Gabix_Panda555 11.3.2021 (11:52)

Zaraz MOŻE pomoge

Odpowiedzi
Gabix_Panda555
11.3.2021 (11:53)
Postrzyżyny – obrzęd starosłowiański polegający na rytualnym obcięciu włosów, związany z wejściem młodego chłopca w dorosłość i nadaniem nowego imienia. Postrzyżyn dokonywano po ukończeniu przez chłopca 7-10 lat. Chłopiec do tego wieku pozostawał pod opieką matki i był traktowany jak dziecko. Po postrzyżynach chłopiec przechodził pod opiekę ojca i zaczynał poznawać prace i ceremonie typowe dla mężczyzn. Od postrzyżyn ojciec oficjalnie uznawał chłopca za syna. Ceremonia ta wiązała się z poczęstunkiem lub ucztą. Najprawdopodobniej jeszcze pod koniec XVIII wieku praktykowano zwyczaj postrzyżyn, który miał oznaczać poddanie się woli i władzy osoby rytualnie ścinającej włosy. Zwyczaj postrzyżyn praktykowany jest do dzisiaj, jako swoisty symbol poddania się władzy. Postrzyżeni są szeregowi idący do wojska, co jest dokładną kontynuacją rycerskiej tradycji. W prawosławiu osoby wstępujące do zakonów (mężczyźni i kobiety) poddają się postrzyżynom dla biskupa lub przełożonego klasztoru.
komentarze
Gabix_Panda555 11.3.2021 (11:53)

o to chodzi?

Gabix_Panda555 11.3.2021 (11:57)

?

Lena_264 11.3.2021 (12:00)

cos takiego jeszcze zmienie ale dzk za pomoc

Przydatne rozwiązanie? Tak Nie