profil

Ebenezer Scrooge - charakterystyka

poleca 87% 155 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Podstawowe informacje o bohaterze
Głównym bohaterem Opowieści wigilijnej Charlesa Dickensa jest Ebenezer Scrooge. Mieszka i pracuje w Londynie. Poznajemy go, gdy jest wigilia Bożego Narodzenia. Przez wiele lat interesy prowadził ze swoim wspólnikiem i przyjacielem, Jakubem Marleyem. Jednak, gdy ten zmarł siedem lat temu, Scrooge stał się jedynym właścicielem całego interesu.

Charakterystyka zewnętrzna
Był już starszym mężczyzną z siwymi włosami. Miał szczupłą twarz, spiczasty nos i podbródek. Jego oczy były zimne, a usta wąskie i zaciśnięte. Głos miał suchy i skrzypiący. Ubranie miał już zniszczone i znoszone.

Charakterystyka wewnętrzna
Gdy go poznajemy, jest człowiekiem bardzo bogatym, ale skąpym. Uważa, że liczy się tylko to, na czym można zrobić interes. Pieniądze są najważniejsze, więc należy oszczędzać, gdzie się tylko da. Nosi stare ubrania. Jada tanie posiłki. W domu nie oświetla schodów lampami gazowymi tylko nosi ze sobą świeczkę i nią oświetla sobie drogę. Jego pracownik marznie, ale on nie pozwala rozpalić dużego ognia w kominku, bo przecież opał kosztuje.
Nie utrzymuje z nikim kontaktów, chyba że dotyczy to interesów. Nie uśmiecha się do ludzi. Nawet swojego siostrzeńca traktuje z pogardą. Wszyscy się go boją, ale nikt go nie szanuje.
W dzieciństwie zaznał dużo samotności. Nie czuł miłości od ojca. Najbardziej kochała go młodsza siostra, która zmarła. Był zaręczony, jednak pieniądze były dla niego ważniejsze, więc dziewczyna się z nim rozstała. Jedna noc z duchami uświadomiła mu, że pomimo bogactwa jest biednym człowiekiem – samotnym, niekochanym i nieszanowanym.
Gdy zrozumiał swe złe postępowanie, zmienił się, a wtedy wróciła do niego radość i szczęście. Na przyjęciu u siostrzeńca tryskał humorem. Stał się drugim ojcem dla Tomaszka. Z zamkniętego w sobie skąpego ponuraka zmienił się w hojnego i troskliwego człowieka. Z wielką radością świętował już każde następne Boże Narodzenie.

Ocena postaci
Ebenezer Scrooge jest przykładem człowieka, który przechodzi wewnętrzna przemianę. Trudne dzieciństwo sprawiło, że się pogubił – zamiast miłości do ludzi wybrał miłość do pieniędzy. Dzięki jednej nocy z duchami zobaczył, co robił źle i się zmienił.

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Materiał opracowany przez redakcję

Czas czytania: 2 minuty

Spis treści