profil

Żółwie - charakterystyka ogólna i rozmnażanie

drukuj
satysfakcja 60 % 57 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

1. Charakterystyka ogólna
2. Rozmnażanie

1. Pancerz żółwia składa się z dwóch części. Górna nosi nazwę karapaksu a dolna – plastronu. Każda z nich składa się z kostnych płytek i jest z zewnątrz przykryta rogowymi tarczkami. Między karapaksem i plastronem znajdują się otwory na głowę, nogi i ogon. Liczba i ułożenie rogowych płytek w zasadzie są różne u różnych gatunków, więc cechy te często są przydatne przy rozpoznawaniu żółwi. Zdarzają się jednak również różnice w obrębie jednego gatunku.
Tylko trzy rodziny żółwi nie mają rogowych tarczek na pancerzu – żółwiaki, żółwie dwupazurzaste nazywane także żółwiami miękko skórnymi, oraz żółwie skórzaste. U żółwi tych pancerz pokrywa gruba warstwa skóry. U żółwiaków jest ona giętka, przynajmniej przy brzegach. Wspólną cechą żółwi jest brak zębów w szczękach. Najstarszy kopalny okaz z triasu miał bardzo małe zęby, ale mieściły się one na podniebieniu, natomiast szczęki były bezzębne. U współcześnie żyjących żółwi zęby są zastąpione przez rodowe listwy okrywające obie szczęki. U gatunków mięsożernych są one ostre jak noże i działają jak nożyce, zaś u gatunków roślinożernych ich zewnętrzne krawędzie są ząbkowane, co ułatwia odgryzanie twardych, zdrewniałych części roślin.
Wszystkie żółwie mają silne kończyny. Nawet najcięższy żółw lądowy może chodząc unosić ciało nad ziemią. U żółwi lądowych palce obu par kończyn zrosły się w mniejszym lub większym stopniu i tworzą masywne, słupowate nogi, podczas gdy palce żółwi słodkowodnych nie są zrośnięte. Wiele gatunków ma błonę pławną między palcami. Nogi żółwi morskich mają szczególną budowę – w toku ewolucji ich palce zrosły się ponownie, tworząc kończyny wyglądające i działające jak wiosła. W przeciwieństwie do innych żółwi, żółwie morskie mają kończyny przednie rozwinięte lepiej niż tylne. Są to jedyne żółwie, które muszą wlec ciało po ziemi, gdy wychodzą na piaszczyste plaże, by złożyć jaja.
2. Żółwie składają jaja do wygrzebanych w gruncie komór lęgowych. Młode rozwijają się bez opieki rodzicielskiej. Od dnia narodzin muszą radzić sobie same i o ich życiu decyduje głównie wrodzony instynktowny, typowy dla ich gatunku, sposób zachowania się. Czas inkubacji w pewnym stopniu zależy od mikroklimatu panującego w komorze lęgowej, ale w zasadzie jest również genetycznie zaprogramowany.

Wydaje się, że najkrótszy okres inkubacji wynosi około jednego miesiąca. Na ogół są to jednak dwa lub trzy miesiące. Najdłuższy w ciągu półtora roku, zanotowano u pewnych żółwi lądowych. Takie dane można jednak uznać za wiarygodne tylko wtedy, gdy pochodzą z bezpośredniej obserwacji jaj, albo, co już budzi wątpliwości, z hodowli w niewoli. U wielu gatunków młode już po wykluciu się z jaj spędzają zimę w komorach lęgowych i opuszczają je na początku wiosny, co stwarza fałszywe wrażenie długiego okresu inkubacji. Z wyjątkiem kilku większych gatunków żółwi morskich i słodkowodnych, żółwie są stosunkowo mało podobne. U paru gatunków miot składa kilka jaj, natomiast duże gatunki składają ok. 150 jaj.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy
8.3.2011 (15:22)

żal jaka długa nie chce mi się jej przepisywać :P

20.2.2011 (18:25)

Super praca, bardzo mi pomogła. Jestem pod wrażeniem ciekawostek. Zabrakło mi tylko pożywienia żółwi, ale poza tym extra. Oceniam na 6. Dzięx!
Yap

19.3.2009 (14:57)

takie sobie