profil

Kształtowanie się Demokracji w Ameryce

poleca 85% 227 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
Odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba

Po odkryciu Ameryki w 1492 roku stała się ona dla Europejczyków „kontynentem niewolników”: tubylcy, niczym zwierzęta, byli zmuszani do prac oraz prowadzono handel niewolniczy. Na ziemiach należących do „nowego kontynentu” państwa europejskie zakładały liczne kolonie. W pierwszej połowie XVIII wieku prawie 2/3 mieszkańców Ameryki stanowili Brytyjczycy, natomiast zaledwie ¼ - czarnoskórzy niewolnicy z Afryki. Koloniści wykorzystywali swoją cywilizacyjną wyższość nad ludnością amerykańskich plemion. Ludzie masowo przenosili się do Ameryki, licząc na poprawę losu, lub chcąc uciec przed prześladowaniami religijnymi bądź politycznymi. Wszystkie kolonie podlegały Koronie Brytyjskiej, która- po wojnie z Francją- potrzebowała pieniędzy. Brytyjczycy zaczęli więc nakładać cła i podatki na Amerykanów, co spowodowało bunt kolonistów. Przypadkowa potyczka pod Lexington zapoczątkowała amerykańską wojnę o niepodległość.
4 lipca 1776 roku Ameryka uznała się za niepodległe państwo, nadając mu nazwę Stanów Zjednoczonych, której podstawą były oświeceniowe poglądy o wolności i równości. Nie były one co prawda do końca zrealizowane- niewolnictwo było wciąż praktykowane w Ameryce. Wojna o niepodległość zakończyła się sukcesem Amerykanów, wspieranych przez wojska innych państw europejskich (m. in. Polaków). Jednak wojna wpłynęła negatywnie na „zjednoczenie stanów”. By położyć kres rozbiciu, w 1787 roku zwołano konwencję w Filadelfii, składającą się z przedstawicieli 12 stanów. Po 4 miesiącach obrad 73 ludzi różnych wyznań i z różnych klas (poza niewolniczą) uchwaliło Konstytucję Stanów Zjednoczonych.
Była to pierwsza konstytucja na świecie, określająca ustrój potężnego mocarstwa, jakim były wówczas ( i są do dzisiaj) Stany Zjednoczone. Przede wszystkim wprowadzono trójpodział władzy i system prezydencki: Władzę ustawodawcza otrzymał Kongres, dzielący się na Senat (w którym uczestniczy po 2 senatorów z każdego stanu) i Izbę Reprezentantów, w której wybierani są ludzie ze wszystkich stanów. Władza sądownicza została przekazana Sądowi Najwyższemu, natomiast władza wykonawcza- spoczywa w ręku Prezydenta, wybieranego wraz z Wiceprezydentem na okres czterech lat. Kolejnym problemem Konwencjo stało się niewolnictwo- Konwencja uznała je za przejściowe, które minie wraz z gospodarczym rozwojem. Niewolnicy, podobnie jak ludzie rasy czarnej, nie posiadali prawa wyborczego. W Konstytucji, która miała być oparta na ideach równości, słowo „niewolnik” nie było mile widziane- zastępowano je omówieniami: np. „osoby na służbie lub do pracy”.
W 1789 roku zebrał się Kongres, oraz zaprzysiężono pierwszego prezydenta- G. Waszyngtona, wybranego zgodnie z postanowieniami Konstytucji.
Początkowo Konstytucja Stanów Zjednoczonych składa się z preambuły, zawierającej powody i cele powstania ustawy, oraz artykułów dotyczących: władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej, wzajemnego układy między stanami, przyjmowania nowych stanów do Unii i regulacji statusu terytorium, metody zmiany Konstytucji, postanowień dotyczących długu publicznego, przysięgi na wierność Konstytucji, wymaganej od stanowych i federalnych urzędników, praw i traktatów jak „najwyższego prawa kraju”, zakazu żądania od urzędników oświadczeń o przynależności religijnej oraz zasady ratyfikacji (t.j. zatwierdzenia) Konstytucji. Do dzisiaj wprowadzono 26 poprawek. Pierwsze 10 to tzw. Deklaracja Praw, które regulują sprawy związane z prawami obywateli. Pozostałe poprawki dotyczą spraw, które trudno było przewidzieć w roku powstania Konstytucji.
Demokratyczna forma rządu realizowana jest przez wybory większościowe oraz gwarancje, zabezpieczające przed tyranią większości nad mniejszością. Trójpodział władzy gwarantuje natomiast sprawiedliwy podział władzy w taki sposób, żeby żadna z nich nie osiągnęła większej władzy. Wprowadzony jest także zakaz nadawania tytułów szlacheckich- ma to stanowić „zaporę” przed pojawieniem się arystokracji w republice.
Na czym polega „siła” oraz prestiż Konstytucji Stanów Zjednoczonych? Przede wszystkim na jej uniwersalności- od dnia jej uchwalenia trwa niezmieniona do dziś, wzbogacona jedynie wprowadzonymi poprawkami. Charakterystyczna lapidarność tekstu pozwala na zachowanie jej w niezmienionym stanie, a uniwersalność tekstu sprawia, ze jest on aktualny także dziś. Poza tym do dziś w Ameryce popularny jest motyw jednostki, która broniąc swoich praw, powołuje się na Konstytucję. Świadczy to o zaufaniu obywateli do prawa i konstytucji, z którym społeczeństwo może się utożsamiać. Sam konstrukcja Konstytucji daje także dużo do myślenia: jako pierwsze zostały w niej omówione sprawy państwa, by na nich oprzeć najważniejszą część- związaną z prawem obywatelskim. Konstytucji podlegają wszystkie pozostałe akty, ustawy oraz orzeczenia sądów i to ona nadaje im sens.
Tak wiec ustanowienie Konstytucji jest równoznaczne z wprowadzeniem demokracji w Stanach Zjednoczonych i stanowi ona podstawę tego ustroju.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty