profil

Czy zgadzasz się z twierdzeniem, że fragment książki "Rozmowy w nocy" ks. Michała Hellera jest esejem?

Ostatnia aktualizacja: 2022-08-04
poleca 85% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wpełni zgadzam się z tezą sformułowaną w temacie, że fragment książki "Rozmowy w nocy ks. Michała Hellera jest esejem. Postaram się to udowodnić kilkoma argumentami.

Jako pierwszym przykładem posłużę się faktem, że w tym fragmencie książki autor przedstawia nam swoje rozważania filozoficzne, np. na temat świata, z czego powstał człowiek. Jego rozważania dają nam dużo do myślenia, ponieważ ks. Michal Heller uważa, że "nasze ciała zbudowane są z popiołów dawno wygasłych gwiazd" chociaż niektórzy z nas nie wierzą w te słowa ks. Heller wierzy w to, że kiedyś się okaże, że miał on rację. Te słowa mogą nas dziwić, niektórzy na pewno słyszą je pierwszy raz. Można by się dużo zastanawiać nad tym cytatem, wymieniać swoje refleksje na ten temat. Więc myślę, że to jest dobry przykład,że w tym fragmencie autor przedstawia swoje rozważania filozoficzne.

Następny argument będzie mówił o tym, że autor przekonuje nas do swojego poglądu o stworzeniu świata. Posłużę się cytatami- "Najpierw był Wielki Wybuch. W wielkim Wybuchu powstał wodór i niewielki ilości innych pierwiastków chemicznych..." , "Potem niektóre gwiazdy wybuchały i zanieczyszczały środowisko kosmiczne pierwiastkami chemicznymi. Z zanieczyszczonych w ten sposób pyłów i gazów powstały następne generacje gwiazd i planet. Niektóre z nich zawierały węgiel. Na jednej z takich planet narodził się człowiek..." Z tych cytatów wynika, jakby autor sam sobie wyobraził i zaakceptował własną wizję stworzenia świata. Z każdego fragmentu innej książki można wywnioskować, że człowiek tak naprawdę nie wiadomo gdzie powstał. Ksiądz Michał Heller uważa, że człowiek powstał na jakiejś planecie. Ale czy to prawda tego nikt z nas nie wie. Autor chciał nas w jak najlepszy i najwiarygodniejszy sposób przekonać do własnego poglądu o stworzeniu świata. Jedni z nas mogli w to uwierzyć, a inni nie. Ale to inna sprawa.

Nie należy zapominać również o tym, że w eseju powinien znajdować się wątek z np. filozofią, sztuką, nauką. W tym fragmencie zostały przedstawione wątki filozofii oraz nauki. Można się dużo nauczyć od ks. Hellera. Chodzi mi głównie o bujną wyobraźnię i wiarę w to, że inni również zaakceptują jego poglądy.

Sądzę, że udało mi się udowodnić, iż fragment książki "Rozmowy w nocy" ks. Michała Hellera jest esejem. Myślę, że moje argumenty właśnie o tym świadczą.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty