profil

Udowodnij, że fragment książki „ROZMOWY W NOCY” M. Hellera jest tekstem eklektycznym

Ostatnia aktualizacja: 2022-08-04
poleca 88% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W pełni zgadzam się z tezą, iż fragment książki „Rozmowy w nocy: M. Hellera jest tekstem eklektycznym. Może warto najpierw zastanowić się nad znaczeniem słowa eklektyzm. Wyraz ten oznacza łączenie w jedną całość często różnych teorii, poglądów, tez i pojęć filozoficznych.

Celem moich rozważań jest udowodnienie, iż przedstawiony fragment jest tekstem eklektycznym. Jako pierwszy przykład posłuży mi fragment utworu opierający się na pracy naukowej: „W wielkim wybuchu powstał wodór i niewielkie ilości innych lekkich pierwiastków”. Drugim równie istotnym argumentem są zawarte w tekście refleksje filozoficzne autora: „Nie wiemy, jak zrodził się zamysł, nie wiemy, czy był ból rodzenia (choćby w jakimś przenośnym znaczeniu). Nie wiemy nawet, o co należy pytać wobec ogromu dzieła, jakie mamy przed sobą”. Nie należy również zapominać, o rozważaniach religijnych autora: „Wiemy, tylko (...) , że musiało być coś w rodzaju odczucia twórczego spełnienia („I widział, że było dobre”)”. Cechy utworu literackiego. Praca naukowa, rozważania religijne, artykuły prasowe, refleksje filozoficzne. Z całą pewnością tekst ten zawiera elementy wielu gatunków. Dodatkowym argumentem może być fakt, iż Michał Heller jest księdzem, filozofem i kosmologiem, profesorem papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz współpracownikiem Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego.

Sądzę, że przedstawione przeze mnie przykłady wystarczą, aby dowieść, iż fragment książki „Rozmowy w nocy’ M.Hellera jest tekstem eklektycznym.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta