profil

Budowa i funkcje płuc

drukuj
satysfakcja 45 % 121 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

1.Położenie.
Płuca znajdują się w klatce piersiowej.W ściśle określonm położeniu utrzymują je dwa oskrzela oraz naczynia krwionośne.Każde płuco otoczone jest specjalnym workiem łącznotkankwoym,którego ściana jest dwu warstwowa.Warstwa zewnętrzna ściśle przylega do jam klatki piersiowej.Druga warstwa ściśle przylega do płata płucnego.Błona otaczająca worki płucne nazywa się opłucną.

Budowa pęcherzyka płucnego:
Jego ściana zbudowana jest z jednej warstwy śródbłonka,w której znajdują się komórki surfaktanu (mieszanina białkowo-tłuszczowa zapobiegająca zlepieniu pęchezryków płucnych o obniżająca ciśnienie potrzebne do rozprężenia pęcherzyków płucnych).Na wewnętrznej powierzchni pęchezryka znajdują się komórki pyłowe zjadające wszystkie zanieczszczenia,które z powietrzem dostają się do pęchezryka płucnego.Na powierzchni pęcherzyków płucnych znajdują się bardzo liczne włosowate naczynia krwionośne,których ściany zbudowane są również z jednej warstwy śródbłonka.

2.Przebieg wymiany gazowej zachodzącej w pęcherzykach płucnych.

Wymiana gazowa występuje pomiędzy pęcherzykiem płucnym i naczyniem krwionośnm oplatającm pęcherzyk.Polega na wyrównaniu stężeń tlenu i dwutlenku węgla pomiędzy pęcherzykiem płucnym i oplatającym go naczyniem krwionośnym.

3.Tlen - jest w 100 % rozprowadzany po całm organizmie przez czerwone ciałka krwi w formie OKSYHEMOGLOBINY (hemoglobina tlen).Dwutlenek węgla jest transportowany przez czerwone ciała krwi,tylko w 20% w postaci KARMINOHEMOGLOBINY (hemoglobina dwutlenek węgla).Pozostałe 80 % dwutlenku węgla jest transportowane przez osocze krwi.

4.Wentylacja płuc - podczas wdechu mięśnie międzyżebrowe oraz mięśnie przepony brzusznej kurczą się powodując rozruszenie klatki piersiowej i automatycznie wciągnięcie powietrza.Przy wydechu mięśnie międzyzebrowe i mięśnie przepony brzusznej rozciągają się co powoduje zmniejszenie objętości klatki piersiowej i wyciskane powietrze z płuc.

5.Skład chemiczny powietrza wdychanego i wydychanego:
a)powietrze wdychane:
- azot 78 %
- tlen 21%
- CO2 0,03%
-para wodna i inne gazy 1%

b)powietrze wdchane
- azot 78%
- tlen 17%
- CO2 4%
-para wodna i inne gazy 1%

pojemność życiowa płuc - ilość powietrza pobrana przy najgłębszym wdechu i wydalone z płuc przy najgłębszym wydechu,wynosi ona ok.4200 cm sześciennych

powietrze zalegające - powietrze,które nigd nie spuszcza pęcherzyków płucnch.Jego ilość to 1200 cm sześciennych

całkowita pojemność płuc - wynosi 54000 cm sześciennych i zależ od wzrostu i trybu życia


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
17.2.2011 (18:37)

mi w 2gim. ale tylko troche z tego

19.1.2011 (16:52)

nie to sie do niczego nie nadaje!!!