profil

Mit Syzyfa

poleca 85% 214 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

3. Odczytaj przesłanie moralne zawarte w zdaniu: „Trzeba wyobrażać sobie Syzyfa szczęśliwym”

Albert Camus miał dużo racji w tym, co napisał. Aby zrozumieć należy wczuć się w samego Syzyfa. Jego radość, choć może nie widoczna moim zdaniem następuje w momencie, gdy kamień toczy się w dół i Syzyf, chociaż nadal idzie to jednak może odpocząć od ciężkiej pracy. Autor eseju słusznie zauważył, że:

”Los staje się sprawą ludzką i określaną przez ludzi.
Stąd płynie milcząca radość Syzyfa.
Los jest jego własnością, kamień jego kamieniem.”

Oznacza, bowiem, że można zapanować nad własnym losem i jest to indywidualna sprawa każdego człowieka, który nawet w trudnych sytuacjach powinien umieć się odnaleźć poprzez wewnętrzne rozmowy.

Sądzę, że słowa \"...trzeba wyobrażać sobie Syzyfa szczęśliwym...\", mają nam sugerować, że patrząc na kształt i cel naszego życia powinniśmy być do tego stopnia optymistycznie nastawieni, aby w pewien sposób nie zwracać uwagi na jego gorszą stronę.

Widząc jedynie radosne aspekty naszego bycia, ujrzymy i Syzyfa szczęśliwego. Przecież każdy z nas na swój sposób dąży do szczęścia, więc można śmiało powiedzieć, że celem ludzkiego życia jest szczęście, tylko jak je osiągnąć?

Czym ono jest, że stawiamy je jako najważniejszą sprawę? Według jednych jest to wyzbycie się wszelkich trosk - gdzie nie ma nieszczęścia, tam musi być szczęście. Nie ma stanów pośrednich. Inni zaś twierdzą, że aby być szczęśliwym należy korzystać z uroków życia do granic możliwości.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Teksty kultury