profil

Zdania złożone podrzędnie i współrzędnie

drukuj
satysfakcja 71 % 2379 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

ZDANIA ZŁOŻONE PODRZĘDNIE I WSPÓŁRZĘDNIE


RODZAJE ZDAŃ PODRZĘDNYCH


1. PODMIOTOWE - kot? Co?
2. ORZECZNIKOWE - jaki jest? Jaki był? Kim był? Kim został?
3. PRZYDAWKOWE - jaki? Który? Czyj?
4. DOPEŁNIACZOWE - pytania przypadków oprócz M. i W.
D. Kogo? czego?
C. Komu? Czemu?
B. Kogo? Co?
M. O kim? O czym?
N. Z kim? Z czym?
5. OKOLICZNIKOWE -
Miejsca- gdzie?
Czasu- kiedy? Jak długo?
Celu- po co? W jakim celu?
Sposobu- jak?
Przyczyny- dlaczego? Z jakiego powodu?
Warunku- pod jakim warunkiem?
Przyzwolenia- mimo co? Mimo czego?
Stopnia i miary- w jakim stopniu? W jakiej mierze? ( bardzo)




RODZAJE ZDAŃ WSPÓŁRZĘDNYCH

1. ŁACZNE - _..._ i, oraz, ni, ani, a ( jest przecinek)
2. ROZŁĄCZNE - _<...>_ albo, lub, bądź, czy (jest przecinek)
3. PRZECIWSTAWNE - _>...<_ ale, lecz. Natomiast, zaś, a (nie ma przecinka)
4. WYNIKOWE - _>...>_ więc, zatem, toteż, dlatego (nie ma przecinka)


Zdanie pojedyncze zawiera tylko jedno orzeczenie, zdanie złożone zawiera dwa orzeczenia, zdanie wielokrotnie złożone zawiera trzy lub więcej orzeczeń.


ZDANIE ZŁOŻONE
/ \
Podrzędne współrzędnie
Jedno zdanie składowe jest ważniejsze niż drugie, oba zdania składowe są tak samo ważne, można miedzy nimi da się zadać pytania rozdzielić je kropką, nie można zadać pytania


Zdanie nadrzędne to takie zdanie, od którego zadajemy pytanie i zdanie podrzędne to takie zdanie, które odpowiada na pytanie.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (115) Brak komentarzy
21.2.2012 (16:37)

mamama-madafaka

6.11.2011 (22:34)

łączne i rozłączne NIE MAJĄ PRZECINKA, natomiast przeciwstawne i wynikowe MAJĄ PRZECINEK! Popraw to autorze :)

16.10.2011 (16:44)

zamiast kot powinno być kto

10.10.2011 (22:03)

ja sie tego kuje już 6 lat i ciągle zapominam ;p

4.10.2011 (20:46)

zamiast DOPEŁNIACZOWE powinno być DOPEŁNIENIOWE.

Gramatyka i formy wypowiedzi


Zadania z Języka polskiego
gusio19970 rozwiązanych zadań
Język polski 10 pkt 20.12.2014 (11:30)

Napisz rozprawkę na temat : różne czasy , różni ludzie , a cel? rozważ problem trwałości buntu młodzieńczego jako wartość wpływającą na zmianę...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

wyyluzuj0 rozwiązanych zadań
Język polski 70 pkt 20.12.2014 (11:09)

BARDZO WAŻNE!! Na podstawie książki "Zbrodnia i Kara" napisz wypracowanie.

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 53 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Violaa950 rozwiązanych zadań
Język polski 90 pkt 20.12.2014 (10:36)

Renesansowy charakter "pieśni" j . Kochanowskiego . Rozważ problem w oparciu o wybrane utwory ( bez podawania ragmentów)

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 68 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Grinrezar0 rozwiązanych zadań
Język polski 100 pkt 19.12.2014 (20:29)

Miałbym prośbe moja dziewczyna, chodzi do Liceum dla dorosłych i dostała takiego zadanie. Jedynym naszym problemem jest to, ze oboje jesteśmy słabi...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 75 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

KasEnka55660 rozwiązanych zadań
Język polski 100 pkt 19.12.2014 (17:11)

Jakich książek  byście użyli do napisania referatu na temat : " Sztuka barokowa-sztuka renesansowa : porównanie . COs konkretnego potrzebuje

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 75 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.