profil

Rola przeznaczenia w życiu Edypa.

poleca 85% 144 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Sofokles

(na podstawie fragmentu Stasimonu IV)

Starożytni Grecy uważali, że nieodłączną częścią życia ludzkiego jest przeznaczenie. Wierzyli, że człowiek w chwili narodzin ma z góry przypisany los-niezmienny do śmierci.
Edyp jest tytułowym bohaterem utworu Sofoklesa. Ciąży na nim fatum. Można powiedzieć, że jest to coś niezmiennego i nieodwracalnego, coś niezależnego od woli człowieka. Stasimon IV pokazuje, jak przebiegało życie Edypa. Jest on skierowany do nas wszystkich, o czym świadczy zwrot: "o śmiertelnych pokolenia".
Chór we fragmencie utworu mówi, że żaden człowiek nie jest szczęśliwy. Szczęście nazwane jest snem, który po przebudzeniu znika. W Stasimonie IV zaznaczono również, że ludzkie życie jest nieprzewidywalne. Ta opinia trafnie przedstawia perypetie Edypa.
Los sprawił, że dziecko pojawiło się na świecie mimo niechęci swojego ojca. Zostało porzucone w górach na pożarcie dzikim zwierzętom. Jednak nie zginęło, a trafiło na zamek króla Koryntu. Tam zaznało szczęścia i miłości. Mimo wszystko sielanka ta nie trwała zbyt długo. Chłopak nazywany przez rówieśników "podrzutkiem" chciał poznać swoje pochodzenie. Rodzice nie chcieli o tym mówić, więc udał się do wyroczni w Delfach. To, czego się dowiedział, całkowicie zmieniło jego życie. Edyp chcąc uniknąć spełnienia przepowiedni, czyli zabicia ojca i poślubienia matki, ucieka z Koryntu i udaje się do Teb- tam chce rozpocząć nowe życie. Po drodze dochodzi do bójki, w której z ręki chłopaka ginie kilka osób, między innymi jego prawdziwy ojciec-Lajos-król Teb. W Tebach Edyp przezwycięża Sfinksa i w zamian za to zostaje królem oraz mężem Jokasty-swojej matki. Pieśń chóru opisuje moment, w którym syn Lajosa "stanął jako wieża" i lud "uczcił w nim rycerza".
W kolejnej części Stasimonu opisane są klęski władcy. Ich główną przyczyną jest związek z własną matką, a co gorsze, posiadanie wspólnego potomstwa. Bogowie coraz bardziej mszczą się na Edypie. W końcu dowiaduje się on prawdy. Postanawia sam siebie ukarać. Wydłubuje sobie oczy i opuszcza Teby. Chór wypowiadając słowa "czas wszechwidny, ten odsłoni winy twojej brud" wskazuje na to, że wystarczyło tylko poczekać i z czasem cała prawda wyszła na jaw. Słowa chóru wskazują również na to, że gdyby Edyp nie pojawił się na świecie to przepowiednia nie ziściłaby się.
Moim zdaniem przeznaczenie w życiu Edypa odegrało ogromną rolę. Z jednej strony to właśnie ono pozwoliło mu przyjść na świat. Z drugiej jednak- Edyp skazany był na wielkie cierpienie. Bohater nie miał wpływu na swój los, ponieważ prześladowało go fatum. Aczkolwiek starał się usilnie przed nim uciec. Niestety powodowało to tylko przyśpieszenie spełnienia przepowiedni.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury