profil

Recenzja z filmu Władca Pierścieni - Drużyna Pierścienia

drukuj
satysfakcja 80 % 53 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

„Ten Jedyny, by rządzić wszystkimi, ten Jedyny,
by wszystkie odnaleźć,
Ten Jedyny, by zebrać je wszystkie i w ciemności
zespolić więzami.”

Peter Jackson wiedział, co robi, gdy reżyserował „Władcę Pierścieni”, jednego z najnowszych filmów i – co tu dużo mówić – stworzył prawdziwe dzieło. Ekranizacja powieści Tolkiena była strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o zrzeszenie sobie całych tłumów fanów powieści.
Dzielny hobbit Frodo( rozpaczliwie próbuje stawić czoło siłom nadciągającego zła. Za wszelką cenę stara się ochraniać magiczny Pierścień, by nie dostał się w ręce Pana Ciemności. Jego wysiłki wspomagają przyjaciele: czarodziej Gandalf, elf Legolas, krasnolud Gimli, oraz Aragorn, Sam, Pippin i Merry. Wspólnymi siłami starają się zniszczyć Pierścień w wulkanicznym ogniu Góry Przeznaczenia. Pierwsza część opowieści kończy się w momencie, gdy bractwo się rozpada, a Frodo i jego wierny przyjaciel Sam wyruszają do Mordoru.
Film zaczyna się od opowiedzenia historii pierścienia, jak został wykuty, przez kogo, i o innych pierścieniach, rozdanych różnym rasom. Pierwszą rzeczą, która „rzuca się w oczy” są niewątpliwie efekty specjalne. Doskonale przełożone i oddane z książki tak, aby widz mógł się wczuć w klimat grozy i świata fantasy. Tak doskonałych animacji różnych istot, każdej poruszającej się inaczej, różniących się od siebie, nie widziałem nigdy. Świetnie wprost udała się animacja Trolla jaskiniowego; jego płynne ruchy i „zgranie” z otoczeniem robi wrażenie. Również Gullum, zwany też Smadułem jest dobrze wykonany. Wielkie oczy i wygląd dokładnie taki, jak w trylogii. Jego syczący głos doskonale pasuje do tego, który można sobie wyobrazić po przeczytaniu w książce, np. „ssmaczna rybka”. Z resztą, ze Smadułem bliżej poznamy się w drugiej części, warto zwrócić uwagę na tę zabawną, jak i również żałosną istotę. Oniemiałem z zachwytu, jak świetnie, pięknie, a zarazem mroczno i strasznie odwzorowano sytuację, gdy Frodo zakłada pierścień. Siedząc w fotelu czekałem na moment, w którym powiernik założy Jedynego, zobaczy świat wyglądający całkiem inaczej, no i wreszcie, gdy pokażą OKO. Ogniste, wielkie oko, które obserwuje i czuwa nad pierścieniem, gdy próbuje wciągnąć Froda prosto do mroku i pana Ciemności.

Zadziwiło mnie, że w sposób tak podobny do książkowego ukażą cały ten świat, i realny, na początku sielankowy i piękny, potem mroczny i okrutny, wreszcie – świat po założeniu pierścienia. „Spece” od animacji komputerowej i efektów specjalnych zrobili kawał solidnej roboty. Brawo.
Dobranie aktorów również zasługuje na pochwałę. Praktycznie nie znani, a jednak świetnie odgrywający swe role. Strach pomyśleć, co by się działo, gdyby dobrano znanych aktorów; nie mogę sobie wyobrazić Julii Roberts w roli Arveny. Wystarczy przywołać w pamięci film „Wiedźmin”. Kompletnie beznadziejna obsada. Do poważnych ról dobrano ludzi, występujących w serialach komediowych, i nie pasujących do granych postaci. Przepięknie odzwierciedlono wygląd krasnoludów, elfów, hobbitów, a także orków i innych bestii. Tak jak w książce i w całym świecie fantasy – krasnoludów jako masywnych i walecznych karłów, elfów jako pięknych, doskonałych, nieśmiertelnych i honorowych stworzeń z charakterystycznymi, ostro zakończonymi uszami, i wreszcie hobbitów – jako bardzo odpornych na magię niziołków, lubiących się zabawić i „dobrze zjeść”.
Muzyka. Po czym można rozpoznać dobrze dobrana muzykę? Po tym, że jej się nie słyszy, ze względu na to, że tak dobrze wtapia się w tło wydarzeń i aktualną akcję. Wybrano dobrą wokalistkę. Enya, a właściwie jej utwory, wyśmienicie pasują do filmu. Perfekcyjnie dobrano głosy do ról i aktorów. Dostojny akcent Elfów, gruby głos krasnoludów i przypominający dziecięcy, głos hobbitów.
Muszę powiedzieć, że jest to jeden z niewielu filmów, który mi się naprawdę spodobał. Widz nie pogubi się w akcji, i dokładnie odbierze ją jako jednolitą całość. Polecam czytać Tolkiena zwłaszcza, gdy komuś się spodobał film, ponieważ bodajże za rok odbędzie się premiera drugiej części, której z niecierpliwością wyczekuję. Jeżeli twórcy postarają się zrobić część drugą tak dobrze, jak pierwszą, będą mieli spore pole do popisu, ponieważ w tomie „Dwie Wierze” jest jeszcze więcej nieustającej akcji i momentów, które przysporzą o ból głowy specjalistów od efektów specjalnych. Z całego serca życzę całej ekipie powodzenia.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (18) Brak komentarzy
7.1.2012 (22:33)

Nie wiem jakie są wymagania waszych nauczycieli, ale styl pisma jest bardzo swobodny, dużo subiektywnej oceny w całej recenzji i zdecydowanie za dużo własnych niepotrzebnych dodatków w stylu nie wyobrażam sobie jej w tej roli, Wiedźmin - kolejna beznadziejna adaptacja lub graficy odwalili kawał dobrej roboty, brawo. Zbyt luźny styl, praca nie trzyma się schematu, nawet jeśli treść jest dobra, to nadaje się raczej do kolorowego magazynu niż na wypracowanie czy poważną recenzję

27.7.2006 (14:25)

dzięki tej pracy zaliczę prace domową z dziennikarstwa. WIELKIE DZIĘKI ZA TĄ RECENZJĘ!!!

27.7.2006 (14:25)

dzięki tej pracy zaliczę prace domową z dziennikarstwa. WIELKIE DZIĘKI ZA TĄ RECENZJĘ!!!

Gramatyka i formy wypowiedzi