profil

Gady - najważniejsze informacje, krótko

Ostatnia aktualizacja: 2022-06-27
poleca 85% 1978 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

BUDOWA ANATOMICZNA – Czaszka posiada niej otworów jest silniej wysklepiona i jest więcej miejsca na mózg. – kręgosłup się rozrósł rozrósł stosunku do płazów – są żebra z mostkiem

Nowością Jest:
1. Jeden kłykieć potyliczny
2. Inne położenie szczęki górnej, zrasta się ona z mózgoczaszką.
3. Powstaje podniebienie twarde
4. Rozdzielenie na jamę nosową i jamę gębową (jest wentylacja płuc podczas posiłku)

KRĘGOSŁUP
Dzieli się na 5 odcinków
1) Szyjny (atlas, obrotnik)
2) piersiowy – jest klatka piersiowa
3) Lędźwiowy, kręgi
Podobne są do żeber, ale są krótsze
4) Krzyżowy (2 kręgi)
5) Ogonowy (o różnej długości)
- Obręcz barkowa - obręcz miednicowa
– Kończyna przednia (są dwie kości przedramienia (łokciowa i promieniowa)) – Obręcz biodrowa – Kończyna tylna (są dwie kości podudzia – piszczelowa i strzałkowa) KRĘGI U

PŁAZY SĄ PRZODOWKLĘSŁE.

UKŁAD ODDECHOWY
Oddychają płucami. Zwiększa się powierzchnia wymiany gazowej – wydłużają się drogi doprowadzające powietrze do płuc. – zmienia się mechanizm przewietrzania płuc, za pomocą żeber.

UKŁAD KRWIONOŚNY
Nowością jest przegroda w komorze, czyli krew się nie miesza. Są dwa obiegi krwi.

UKŁAD WYDALNICZY
Jest nerka zamiast pranerki – moczowód wtórny. Gady bardzo mało produkują moczu.

UKŁAD POKARMOWY
Zęby są homodontyczne, czyli jednorodne i rosną one przez całe życie – długi ruchomy język - mogą połykać ofiary w całości.

UKŁAD NERWOWY
Mózg, rdzeń Składa się z 5 części. Duże jest kresomózgowie zbudowane z 2 półkul, między nimi międzymózgowie, dość duży móżdżek – rdzeń przedłużony (jest S owatao wygięty) - w kresomózgowiu powstała kora nowa, czyli istota szara, dzięki niej zwierzęta mogą się uczyć. Z mózgu wychodzi 12 par nerwów.

NARZĄDY ZMYSŁU
Wzrok (jest akomodacja, soczewka zmienia kształt) – węch, - słuch i równowaga (jedna kostka słuchowa) - narząd smaku – narząd

ROZRÓD GADÓW
Gady (parzyste jądra, nasieniowód, kloaka –stek) Nowością jest nasieniowód. Nasieniowód samców pojawił się narząd kopulacyjny, zapłodnienie jest wew.

SAMICA – parzyste jajniki, kloaka. Zapłodnienie odbywa się w 1 części, jest to lejek, plemniki muszą pokonać dużą drogę.

Jaja gadów są bogate i duże i mają substancje odżywcze. Rozwój jest prosty i z jaj wykluwa się miniaturka gadów. Jaja muszą rozwijać się na lądzie. Jaja mogą rozwijać się na lądzie: bo wykształciły się błony płodowe 1. Błona- owodnia, tworzy przestrzeń w której jest płyn 2. Błona – omocznia Błona tworzy pęcherz w którym jest mocz 3. Błona – kosmówka zapewnia dostarczenie tlenu i usuwa dwutlenek węgla, są to OWODNIOWCE.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem
Komentarze (1) Brak komentarzy

super :D

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata