profil

Antyczna koncepcja ludzkiego losu na przykładzie "Króla Edypa"

drukuj
satysfakcja 74 % 250 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

W niniejszej pracy postaram się przedstawić antyczną koncepcję ludzkiego losu. Zrobię to czerpiąc informację z utworu Sofoklesa ? najwybitniejszego greckiego tragika, pod tytułem ?Król Edyp? oraz przybliżę treść Stasimonu IV.
Cierpienie ? nieodzowny element ludzkiego życia. Pisali o tym już starożytni autorzy. Motyw kruchości ludzkiego życia i bezradności człowieka wobec boskich wyroków są tematem wielu tragedii antycznych. Jedną z nich jest właśnie ?Król Edyp? Sofoklesa. Cała problematyka powyższej tragedii jest zawarta w Stasimonie IV. Tematem owej pieśni jest marność ludzkiego życia. Wszystkie wartości ziemskie w obliczu sił wyższych są po prostu nic nie wartymi drobnostkami, na które nie warto się oglądać, co już na wstępie pieśni podkreśla chór:
?O, śmiertelnych pokolenia!
Życie wasze, to cień cienia.?
W następnych wersach widzimy bezsilność bohatera, który jeszcze rano jest sprawiedliwym monarchą a wieczorem jego życie diametralnie się zmienia. Problemem króla jest to, iż nie może oszukać przeznaczenia. Chociaż początkowo mamy złudzenie, że wszystko układa się wspaniale jednak:
?... potem z biegiem zdarzeń
Po snu chwili runąć z sennych marzeń?.
Los Edypa udowadnia nam, iż człowiek skazany jest na cierpienie, o czym mówi Sofokles w fragmencie:
?Los, ten, co ciebie, Edypie, spotyka,
Jest mi jakby głosem żywy,
Bym żadnego śmiertelnika
Nie zwał już szczęśliwym?
Życie ludzkie jest niczym w porównaniu z decyzjami boskimi. Chór porównuje życie do wojny, w której można wygrać bitwy i bitewki, ale efekt jest z góry przesądzony. Być człowiekiem - znaczy umrzeć. Edyp rządził przez wiele lat, lecz bogowie zemścili się na nim, poniósł karę za swoje przewinienia. Los jednak nie zapomina:
??a dziś kogo większa moc
Klęsk i złego gnębi ?
Któż w czarniejszą runął noc
Do nieszczęścia głębi?
?Król Edyp? jest najlepszym dziełem Sofoklesa, które trafnie obrazuje bezsilność człowieka wobec nieuniknionej przyszłości. Tytułowy Edyp ? bohater tragiczny jest synem Jokasty i Lajosa. W dzieciństwie został porzucony przez swoich rodziców, gdyż wyrocznia przepowiedziała, że ich pierworodny doprowadzi do klęski rodu Labdakidów. Chłopiec jednak został znaleziony przez pasterzy i oddany do Koryntu, gdzie opiekował się nim Polybos ? król owych włości. Gdy dorósł, wybrał się do wyroczni delfickiej, w której dowiedział się, iż zabije swego ojca i popełni kazirodztwo. Sądząc, że jego ziemią ojczystą jest Korynt, postanawia wynieść się z kraju. W czasie wędrówki napotkał wóz z panem, żaden z nich nie chciał ustąpić drogi, toteż wybuchła kłótnia, efektem, której było zabójstwo Lajosa i jego świty.
Dotarł w końcu do Teb gdzie rozwiązał zagadkę okrutnego Sfinksa i tym samym objął tron w tym kraju, poślubiając Jokastę.

Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy
9.10.2011 (19:36)

bardzo mi się podoba ;]

17.3.2011 (12:29)

super praca bardzo mi pomogła dzieki bardzo

7.12.2008 (23:23)

fantastyczna praca. ;D

Gramatyka i formy wypowiedzi