profil

/

Zadania Prace

Pozytywne i negatywne skutki wielkich odkryć geograficznych w XV w.

drukuj
satysfakcja 90 % 1511 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Skutki wielkich odkryć geograficznych na przełomie XV i XVIw:

1. POZYTYWNE

a) poznanie świata - uzupełnienie map,
b) udowodnienie kulistości Ziemi i obalenie mitu o potworach czyhających na jej rzekomych krańcach - wyprawa Ferdynanda Magellana (1519-1522)
c) napływ do Europy cennych kruszców, m. in. złota i srebra do wybijania monet,
d) wzbogacenie techniki i nauki,
e) przeniesienie ośrodka handlu na Ocean Atlantycki - znaczny wzrost rangi szybszego, łatwiejszego i tańszego handlu morskiego i związana z tym niemal całkowita rezygnacja z drogi lądowej,
f) powstanie manufaktur i banków,
g) zmniejszenie przeludnienia w Europie Zachodniej,
h) powstanie przynoszących olbrzymie zyski kolonii,
i) szerzenie wiary chrześcijańskiej,
j) sprowadzenie nowych gatunków warzyw i owoców - a co za tym idzie urozmaicenie diety - oraz nowych gatunków zwierząt hodowlanych,
k) rozwój kultury - nowy prąd myślowy, humanizm,
l) poprawa jakości życia Europejczyków.

2. NEGATYWNE

a) znaczna inflacja,
b) piractwo,
c) przeniesienie groźnych chorób z Europy na nowo odkryte kontynenty,
d) niewolnictwo - tzw. handel trójkątny pomiędzy Europą, Afryką a Ameryką,
e) brutalna chrystianizacja,
f) rozboje, grabieże i gwałty na ludności rdzennej - całkowite wyniszczenie kultur Majów, Inków i Azteków,
g) nadmierna eksploatacja nowych ziem - wyniszczenie środowiska naturalnego, zdziesiątkowanie ludności.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (26) Brak komentarzy
1.4.2012 (13:12)

Bardzo przydatna praca ale na sprawdzianie nie będzie trze bało wypisywać aż tylu skutków i przyczyn.

15.2.2012 (15:51)

bardzo pomoglo .. dzieki :))

25.1.2012 (13:52)

słowa uznania 2 komętarze od filipa perka

6.12.2011 (11:17)

No już jedna praca domowa z głowy , dzięki wam ;)

6.12.2011 (11:16)

No mi też się bardzo to przydało , dzięki ;)
Fajnie , że jest takie coś jak ściąga , przynajmniej się przydaję do wielu zadań i za to wam wszyscy Dziękujemy ;)

Typ pracy


Zadania z Historii
Rose970 rozwiązanych zadań
Historia 15 pkt wczoraj o 21:41

PILNE!!!!!!!!!!!!!!! 1" Życie polityczne Rzeczpospolitej 1918-1931" 2 "II wojna światowa 1939-1945" 3"Opozycja...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 12 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

ooooooolenka0 rozwiązanych zadań
Historia 50 pkt wczoraj o 18:14

Wyjaśnij główne założenia liberalizmu, socjalizmu oraz idei narodowych w Europie pierwszej połowy XIX w.

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 38 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

madzulenkaA0 rozwiązanych zadań
Historia 50 pkt 18.12.2014 (22:07)

Czesc, musze zrobic prace z histori pt " kultura i sztuka XIX wieku i pierwszej połowie XX wiieku " ma znajdowac sie w niej punkty...

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 38 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

mulatka2326450 rozwiązanych zadań
Historia 50 pkt 18.12.2014 (20:07)

W jaki sposób Igancy łukasiewicz walczył z nędzą Galicyjską

Rozwiązań 2 z 2
punktów za rozwiązanie do 38 rozwiązań 2 z 2
Rozwiązuj

webster10100 rozwiązanych zadań
Historia 10 pkt 18.12.2014 (17:45)

Wyjaśnij pojęcie jesień ludow- przedstaw jej przyczyny, przebieg i skutki. ?

Rozwiązań 0 z 2
punktów za rozwiązanie do 8 rozwiązań 0 z 2
Rozwiązuj

Masz problem z zadaniem?

Tu znajdziesz pomoc!
Wyjaśnimy Ci krok po kroku jak
rozwiązać zadanie.