profil

Środowisko w którym żyjemy

poleca 85% 169 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
góry świętokrzyskie

Środowisko, w którym żyjemy.
Powietrze.
· Wulkany SO2
· Energia węgla kamiennego
· Smog – kondensacja gęstej mgły na cząsteczkach dymu. (smoke – dym, fog – mgła)
Katalog naszych trucizn.
Gazy.
· SO2 – Elektrownie na węgiel brunatny lub kamienny zawierające siarkę.
SO2 w powietrzu ulega utlenieniu do SO3 i z wodą daje kwas siarkowy – przyczynę kwaśnych deszczów.
Kwaśne deszcze (stężenie jonów wodorowych w molach na litr) – 4.2. Rekord: woda ze śniegu w Górach Świętokrzyskich – na płd. stokach, zima 1988/89, deszcz na Babiej Górze – czerwiec i lipiec 1984 (rekordy ) - 3.8 .
· Tlenki azotu – gł. NO i NO2 . W glebie mogą zmieniać się w trujące nitrozoaminy. Nitrozoaminy są rakotwórcze, a pobrane przez warzywa mogą zostać zjedzone przez człowieka. NO i NO2 mają udział w tworzeniu kwaśnych deszczów. Motoryzacja w znacznym stopniu przyczynia się do powstawania tych tlenków ( w 1990r. w Polsce 37,5% ogółu tlenków azotu ).
· Węglowodory. Najmniej trujące węglowodory o budowie łańcuchowej – alifatyczne. Bardziej groźne pierścieniowe – aromatyczne. Najbardziej trujące są węglowodory zbudowane z wielu pierścieni (są rakotwórcze). Stają się jeszcze bardziej toksyczne po przyłączeniu grupy aminowej, nitrowej lub nitrozowej (przetwarzanie ropy naftowej i węglowej, rozpuszczalniki, paliwa, smoła, asfalt). Dużym zagrożeniem jest benzopiren, powstaje m. in. z tytoniu w papierosie.
· Tlenek węgla. Inna nazwa – czad. Jest to śmiertelna trucizna. Łączy się z trwale z hemoglobiną, blokując przenoszenie tlenu. Powstaje przy spalaniu węgla przy ograniczonym dostępie tlenu (zbyt szczelnie zamknięty piec). Występuje w spalinach samochodowych. W naturze szybko utlenia się do dwutlenku węgla.
Pyły.
Dym – zawieszone w powietrzu drobne cząstki substancji stałych : resztki niedokładnie spalonego paliwa oraz najdrobniejsze ziarna popiołu.
Groźne pyły: ołowiu, celulozy (włókna bawełny), krzemionki.. Powodują one pylicę płuc.
METALE ŚMIERCI
· Rtęć, Hg. Bakterie metanowe przyłączają do rtęci grupę metylową - CH3 . Powstaje metylortęć o znacznie większej toksyczności. Atakuje ona mózg (wzrok, słuch, mowa, koordynacja ruchowa, żucie, połykanie, upośledzenia umysłowe). Przechodzi przez łożysko od matki do dziecka i powoduje w jego mózgu spustoszenia.
· Ołów, Pb. Zatrucia – uszkodzenia mózgu, objawy podobne do chorób psychicznych. Biel ołowiana – zasadowy węglan ołowiu (farby i lakiery) i minia – jeden z tlenków ołowiu, składnik czerwonej farby chroniącej przed rdzą. Śrut – dawniej z ołowiu. (rafinerie ropy naftowej)
· Kadm, Cd. Chroni przed rdzą. Do środowiska dostaje się z wyziewami hut cynku i ołowiu (jest w rudach tych metali). Kadm kumuluje się w nerkach człowieka i powoduje ich uszkodzenie oraz zaburza gospodarkę wapniową i magnezową (słabe, kruche kości).Kadm występuje w tytoniu (rak u palaczy). (rafinerie ropy naftowej)
Katalog naszych trucizn, chlor i jego związki organiczne.
· DDT. DDT jest to dwuchloro-dwufenylo-trójchloroetan . Był on używany jako środek owadobójczy przez wielu ludzi. Eksperymenty krótkoterminowe wykazały, że jest on całkowicie nieszkodliwy. DDT nagromadza się u kręgowców w tkance tłuszczowej, i w razie szybkiego schudnięcia grozi zatruciem. Od niego ginęły ptaki drapieżne (bielik, sokół wędrowny)(DDT do 1976r. stosowany w Polsce)
· PCB. PCB są to polichlorowane bifenyle. Dialektryki, ciecze dialektryczne w transformatorach, materiały izolacyjne, impregnaty do drewna, lakiery, tworzywa sztuczne. PCB też gromadzą się w tłuszczu zwierząt i powodują zatrucia, gdy tłuszcz jest zużywany (foki). Prawdopodobnie powodują niepłodność. Wchłaniają się do organizmu przez skórę. Pestycydy zbliżone do PCB wywołują niepłodność u mężczyzn (rolnicy).
· PCV (PCW). Anglojęzyczne – PVC. PCV jest to polichlorek winylu. Z gotowych wyrobów PCV Ulatniają się resztki niespolimeryzowanego chlorku winylu (toksycznego). Przy spalaniu powstają dioksyny ( jedne z najgwałtowniejszych trucizn, stworzonych przez człowieka, milion razy bardziej toksyczne od PCB).
· Bielenie papieru chlorem jest bardzo niebezpieczne ze względu na odprowadzane do ścieków trujące związki chloru (związki chloroorganiczne).
· Fluor. Wypuszczany w powietrze przez huty aluminium, rujnuje metabolizm żywego organizmu.
· Tal. Był używany jako trutka na szczury, trujący.
Jak to działa – jak skażenia zachowują się w przyrodzie.
DDT i jego pochodne potrzebują do połowicznego rozkładu 30 lat.
Stężenia skażeń rosną z biegiem łańcuchów pokarmowych.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Podobne tematy