profil

Zanieczyszczenia powietrza

poleca 85% 282 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Zanieczyszczenia powietrza


Kiedyś świat był mniej zanieczyszczony, ponieważ ludzie nie mogli korzystać z samochodów, pociągów, samolotów pasażerskich itp. Nie było również tylu fabryk, przez co wydzielali mniej dwutlenku węgla. Jednak z wzrostem technologii zatrucie wzrastało o wiele bardziej.

Nieczystości powietrza mają bardzo duży wpływ na środowisko, w którym żyjemy. Są również one głównymi przyczynami globalnych zagrożeń. Najczęściej powietrze jest zanieczyszczone przez dwutlenek siarki, tlenki azotu i pyły. Zanieczyszczenie może wpłynąć na zdrowie człowieka, roślin, a także na inne elementy środowiska. Możemy również zmniejszyć rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń. Jednym z przykładów może być przetworzenie starych rzeczy w inny materiał i jego ponowne wykorzystanie. Można również sadzić drzewa oraz rośliny co będzie pomagało w usuwaniu dwutlenku węgla z powietrza. Spośród źródeł zatruć w powietrzu wyróżnia się: chemiczną konserwację paliw, wydobycie i transport surowców, przemysł chemiczny, cementowanie, składowiska surowców i odpadów, motoryzacja. Nawet przyczynami zanieczyszczeń mogą być naturalne źródła np.: wybuchy wulkanów, erozja wietrzna skał, pył kosmiczny, niektóre procesy biologiczne, oraz pożary lasów i stepów. Jednym z największych źródeł nieczystości atmosfery są samoloty pasażerskie (wyrzucają one z dysz około 140 ton dwutlenku węgla oraz 750 kilogramów tlenku azotu, co powoduje niszczenie ochronnej warstwy ozonowej). Skutkami zanieczyszczeń są: smog - zanieczyszczone powietrze zawierające duże stężenia pyłów i toksycznych gazów, których źródłem jest głównie motoryzacja i przemysł, kwaśne deszcze - opady atmosferyczne który w kroplach zawiera kwas siarkowy, przyczyniają się do zwiększenia umierania niemowląt i osłabienia płuc, dziura ozonowa – spadek zawartości ozonu, powłoka ozonowa chroni organizmy żywe przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, efekt cieplarniany – powoduje wzrost temperatury na planecie.

Jeżeli dalej będzie taki wzrost zanieczyszczeń to możemy wszyscy pomrzeć z tego powodu, ponieważ nie będziemy umieli oddychać i będziemy mogli się nawet dusić. Może się tak zdarzyć, że naukowcy wymyślą środki, którymi można zwalczać te zanieczyszczenia (robi to zieleń, ale jest jej mało) i będzie ich o wiele mniej.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta