profil

Wyprawy Krzysztofa Kolumba

drukuj
satysfakcja 63 % 496 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Mieszkańcy Europy marzyli o dotarciu do Indii. Krążyły bowiem opowieści o olbrzymich bogactwach tego kraju. Jednak droga lądowa była długa, uciążliwa i niebezpieczna. Zaczęto więc szukać nowej drogi. Zgodnie z ówczesną wiedzą geograficzną do Indii można było dotrzeć, opływając Afrykę. Żeglarze przez wiele dziesięcioleci próbowali tego dokonać, lecz ich próby kończyły się fiaskiem. Całkiem inną drogę wybrał Krzysztof Kolumb. Opierając się na ówczesnych dziełach geograficznych, sądził, że Ziemia jest mniejsza niż w rzeczywistości, a odległość między zachodnim wybrzeżem Europy a wschodnim wybrzeżem Azji nie jest duża. Przypuszczał, że żeglując na zachód, wystarczy opłynąć 1/3 obwodu kuli ziemskiej. Utwierdziła go w tym nauka morskiej praktyki, pisma antycznych i klasycznych pisarzy, a także mapa Toscanellego.
Kolumb swoją wiarę pragnął zaszczepić królowi Portugalii Janowi II. Jednak odesłał on go do swoich doradców którzy, odrzucili jego plan. W lecie 1485 Kolumb przeniósł się do Hiszpanii. Sprawił, że jego pomysłami zainteresowali się dygnitarze. Idee Kolumba znalazły posłuch na dworze królewskim, lecz dopiero gdy Hiszpania uporała się z rekonkwistą w 1492, można było je zrealizować. Izabela Kastylijska zezwoliła Kolumbowi na zorganizowanie wyprawy, która miała popłynąć pod banderą korony hiszpańskiej. Wyprawa była finansowana częściowo przez dwór, częściowo przez kupiecką rodzinę Pinzonów.

Pierwsza wyprawa

3 sierpnia 1492 roku trzema okrętami typu karawela: Santa Maria, Pinta, Nina wypłynęli z portu Palos. Ogółem w podróży wzięło udział 87 marynarzy, wśród których byli także przestępcy.
Po ponad dwumiesięcznej żegludze podczas której marynarze zaczęli się niecierpliwić, 12 października, ranem jeden z marynarzy dostrzegł ląd. Była to wyspa Walting z archipelagu Bahama, nazwana przez Kolumba San Salvador. 28 października 1492 roku załoga dopłynęła do Kuby, a następnie na Haiti, Którą nazwał Hispaniola. Za swoją kwaterę Kolumb wybrał Haiti, ponieważ ta wyspa urzekła go swoim pięknem.
W czasie spotkania z parą królewską Kolumb roztoczył przed nimi wizję bogactwa, jakie miało spłynąć na Hiszpanię, gdy akcja odkrywcza będzie kontynuowana. Doprowadziło to do prawdziwej gorączki odkrywczej, której kolejnym epizodem była druga wyprawa.

Druga Wyprawa

Na początku nikt Kolumbowi nie chciał wierzyć lecz gdy wrócił i pokazał złoto od razu wszyscy byli gotowi porzucić swoje prace i płynąć wraz z nim.
Tym razem dopłynął on ponownie do Wielkich Antyli i odkrył część wysp w grupie Małych Antyli.

Trzecia wyprawa

Czasie trzeciej wyprawy po raz pierwszy Kolumb osiągnął kontynentalną część Ameryki. Do brzegu dotarł na południe od ujścia Orinoko. Płynąc dalej na zachód, wzdłuż wybrzeża, odkrył wyspę Trynidad.

Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (10) Brak komentarzy
2.11.2011 (18:51)

ta praca była nie na temat poprostu zal ????

17.10.2011 (17:40)

Jeden nie zna ortografii, drugi używa słów, o których nie ma pojęcia, trzeci wyzywa... A co mają do powiedzenia np. dyslektycy, którzy nie wiedzą jak pisać dany wyraz? Zastanówcie się na drugi raz... Z komentarzem pode mną się zgodzę.

2.10.2011 (11:22)

ale pojeby tylko sie na komentarzach cisna

Historia powszechna