profil

W jaki sposób zjawisko globalizacji wpływa na współczesne społeczeństwo i państwo polskie? Oceń skutki tego procesu dla naszego kraju, uwzględniając kwestie polityczne, gospodarcze, społeczne i kulturalne oraz przedstaw jego możliwe nastepstwa

poleca 85% 395 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Obecnie jesteśmy świadkami całkowitej przemiany. Większość ludzi w poszczególnych krajach opowiada się za demokracją, wolnym rynkiem i wymianą handlową oraz kulturową. Polska jest jednym z tych państw. Społeczeństwo polskie od lat 90. przechodzi ogromną przemianę zarówno gospodarczą jak i społeczną. Jest nią globalizacja.
Proces globalizacji umożliwia naszemu krajowi możliwość swobodnego przepływania dóbr, co związane jest z siecią zależności. Szczególnie zauważalne jest to podczas wprowadzania na polski rynek przedsiębiorstw znanej marki zagranicznej. Firmy działające w skali międzynarodowej dążą do tego, aby znajomość ich marki była powszechna. Prowadzi to do wykupywania mniejszych przedsiębiorstw polskich, naturalnie w celu brandingu. Nazwy polskich marek ustępują miejsca nazwom zagranicznych koncernów. Jakkolwiek globalizacja sprzyja komercjalizacji, to jednak służy także do potwierdzania indywidualności jednostek w skali grupowej przez zaspokojenie potrzeby orientacji w coraz bardziej zagęszczonym rynku. Prostym przykładem może być fakt, że polską Oranżadę na półkach w sklepach zastąpiono amerykańską Coca-colą.
Dużym krokiem w kierunku rozwoju globalizacji w Polsce było wstąpienie do Unii Europejskiej. Jesteśmy świadkami rozwoju XXI w. w Polsce coraz częściej zauważamy zagranicznych inwestorów, a i nasze przedsiębiorstwa możemy zauważyć na rynkach zagranicznych. Jest to krzepiące zjawisko dające społeczeństwu polskiemu możliwość rozwoju. Obserwujemy zmniejszający się bilans bezrobocia, co w dużej mierze jest skutkiem stworzenia możliwości legalnej pracy Polaków zagranicą. Gospodarka naszego kraju prężnie się rozwija, co prowadzi do poprawy bytu obywateli. Globalizacja dała nam swobodę podróżowania oraz popularność turystyki.
Oglądając telewizję coraz rzadziej widzimy reklamy polskich produktów czy tez oglądamy polski film lub serial. Jeszcze parę lat temu najlepszą bajką był Miś Uszatek, a serialem Janosik ? dziś zastąpiliśmy to Hardym Porterem oraz Robin Hoodem. W polskich mediach prym wiodą produkcje zagraniczne, szczególnie amerykańskie. Oczywiście polskie wytwórnie nadal funkcjonują, lecz głównie dlatego, że produkcje oparte są na licencjach wytwórni zagranicznych.
Polski rynek elektroniczny ?zalany? jest markami ogromnych korporacji zagranicznych. Oczywiście my konsumenci tylko na tym zyskujemy, obserwując walkę o klienta.
Globalizację pojmujemy również jako bezgraniczną tolerancję i wolność osobistą. Akceptuje się homoseksualizm i najdziwniejsze style życia. Poddajemy się wymianie kulturowej. Przyjmujemy tradycje i obyczaje innych krajów. Niedługo zamiast obchodzenia Święta Zmarłych będziemy celebrować Halloween. Ulegamy systemowi manipulacji i ujednolicenia. Lecz każdy z nas ma prawo wyboru własnego kierunku życia.
Jednak globalizacja to nie tylko coś komercyjnego, co niszczy naszą odrębność kulturową, tradycje czy też zwykłe przyzwyczajenia. Proces ten przedstawia nam ogromne perspektywy zbudowania czegoś dobrego. Bez problemu możemy prowadzić interesy nawet na drugim końcu świata. Poprzez internet jesteśmy w stanie dokonać każdą transakcję. Dzięki takiej komunikacji jesteśmy w stanie zglobalizować przepływ wszystkich wartości.
Globalizacja daje Polsce możliwość wymiany pomysłów, technologii jak i pracowników. Istniejące możliwości jakie stwarza ten proces SA bardzo nęcące. Przykładem mogą być szkolenia polskich naukowców w Japonii. Po powrocie, ludzie ci będę w stanie wprowadzić wszystkie ?nowinki? zdobyte zagranicą. Polska jest również otwarta na zagranicznych studentów. Obecnie możemy zaobserwować liczne wymiany stypendialne. Obcokrajowcy chętnie przyjerzdzają do polskich uczelni, między innymi dlatego, że w porównaniu z kosztami studiowania poniesionymi w ojczystym kraju Polska bezdyskusyjnie wygrywa. Szczególnie chodzi tu o kraje Europy Zachodniej. Polacy również chętnie wyjerzdżają, nie tylko w celach zarobkowych. Taki wyjazd jest okazją do poznania tradycji i kultury danego kraju. Jest to ogromna szansa na rozwój społeczeństwa polskiego.
Globalizacja jest już zjawiskiem zauważalnym w każdej części świata. W Polsce również. Jest czymś niemal oczywistym. Stważa nam możliwości prężnego rozwoju oraz zwyczajnej wygody, bo przecież dzięki temu wszystkiemu ma nam się żyć łatwiej, lepiej I uważam że tak jest. Szkoda tylko, że na tle Pałacu Kultury widzimy ogromne logo McDonalda, na starówce odbywają się pokazy nowej serii Towoty, a przy wejściu na Wawel oglądamy dużych rozmiarów baner z nowym telewizorem Sony. Wniosek jest taki, że wszystko jest dla ludzi, ale czy ze wszystkiego musimy korzystać ?do oporu??

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty