profil

AIDS: sposoby zakażenia, objawy, pierwsze przypadki AIDS, czerwona wstążka.

drukuj
satysfakcja 87 % 408 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

AIDS (ang. aquired immunodeficiency syndrome) oznacza zespół nabytych niedoborów immunologicznych. Jest to schorzenie układu immunologicznego spowodowane zakażeniem retrovirusem HIV (ang. human immunodeficiency virus).
AIDS charakteryzuje się niedoborami immunologicznymi typu komórkowego, w wyniku których dochodzi do rozwijania się zakażeń wywołanych drobnoustrojami, które w warunkach normalnych nie są patogenne, do powstawania nowotworów, oraz do pojawiania się rozmaitych defektów i zaburzeń neurologicznych.

Zakażenie i jego sposoby
Do zakażenia HIV dochodzi w wyniku kontaktu człowieka z każdym płynem ustrojowym - takim np. jak krew, nasienie czy wydzielina pochwowa - w którym znajdują się zainfekowane wirusem komórki lub jest obecne zakażone wirusami osocze. Szczególnie niebezpieczny jest kontakt z krwią, bowiem w niej jest największe stężenie czynnika zakaźnego.
Podstawą terapii w AIDS jest leczenie antywirusowe, skierowane przeciwko wirusowi HIV. Na razie całkowita eradykacja wirusa i pełne wyleczenie AIDS nie jest możliwe. Najważniejsza w walce z AIDS jest profilaktyka
Najczęściej zakażenie zdarza się podczas:
-Stosunków płciowych.
-Wspólnego używania igieł i strzykawek do narkotyków lub wstrzyknięcia narkotyku zabrudzonego krwią.
- Skaleczenia przedmiotami, na których może znajdować się świeża krew ( jak żyletki i maszynki do golenia, przybory do tatuażu lub przekłuwania uszu, szczoteczki do zębów, niewyjałowiony sprzęt medyczny, części samochodu rozbitego w wypadku.
- Transfuzji krwi ( ryzyko jest minimalne, ponieważ od 1987 roku bada się krew od dawców).
-Można urodzić się z zakażeniem, ponieważ zakażona matka może przekazać wirusy swojemu dziecku w czasie ciąży lub porodu (ryzyko dla dziecka zmniejsza się, jeżeli kobieta żyjąca z HIV podda się odpowiedniemu leczeniu w czasie ciąży)

AIDS w Afryce
W Afryce, szczególnie Południowo - Wschodniej i Środkowej części około 36% populacji dorosłej zakażona jest wirusem HIV. W Republice Południowej Afryki szacunkowo każdego dnia zostaje zakażonych HIV 1500 osób. W regionie KwaZulu Natal w RPA jest 30 - 40% osób zakażonych w populacji.

Pierwsze przypadki AIDS
Pierwsze zachorowania wykryto w roku 1986.

Na świecie definicje tego nowego zespołu ustalono w 1981 roku. Jak dziś wiadomo zachorowania zdarzały się już wcześniej.
Liczba zachorowań
Od 1986 roku do końca grudnia 1999 roku w Polsce zachorowało 839 osób, 470 zmarło. Na świecie od początku epidemii z powodu AIDS zmarło około 16 milionów dorosłych i dzieci.
Liczba zakażonych
Od początku epidemii do 31 grudnia 1999 roku zarejestrowano 6118 przypadków zakażenia HIV. Według danych szacunkowych ok.20000. Na świecie z HIV i AIDS żyje około 34 miliona osób. niepokojące jest to, że na świecie obserwuje się wzrost nowych zakażeń w krajach biednych Afryki Subsaharyjskiej, Ameryki Południowej, Azji, krajach byłego Związku Radzieckiego

AIDS pochodzi od małpy
Istnieje prawdopodobieństwo, że HIV - 1 lub wirus bardzo podobny przedostał się do ludzi od małp afrykańskich. Rozprzestrzenił się najpierw w afrykańskich skupiskach miejskich, a następnie przeniósł się do USA, Europy i na pozostałe kontynenty.
Nowe zakażenia
Każdego dnia na świecie przybywa około 6 tysięcy nowych zakażeń. Jest to liczba prawdopodobna, ale tylko szacunkowa. Te dane uzyskuje się drogą analiz statystycznych epidemii. Nikt nie wie dokładnie, ile osób zakaża się codziennie.

Objawy
Grzybicze zakażenia drożdżakami Długotrwałe zmęczenie i osłabienie bez wyraźnej przyczyny Powiększenie węzłów chłonnych Utrzymująca się podwyższona temperatura ciała Nocne poty Spadek wagi bez wyraźnej przyczyny Utrzymujący się kaszel lub ból gardła bez wyraźnej przyczyny Duszność Długo trwające przeziębienia Biegunki Łatwo powstające wybroczyny lub krwawienia bez wyraźnej przyczyny
Leczenie
U chorych na te chorobę stosuje się leczenie antybiotykami i lekami przeciwirusowymi takimi jak zidowudyna (AZT), didanozyna, dideoksycytydyna. Trwają próby nad bierną immunoterapią oraz zaawansowane testy nad skuteczną szczepionką przeciwko AIDS.


Czerwona wstążka - symbol solidarności z zakażonymi HIV i chorymi na AIDS
Światowy Dzień (Walki z) AIDS obchodzony jest 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od roku 1988 roku. W tym dniu w wielu miastach świata, w tym i Polski, odbywają się m.in. konferencje, happeningi, akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS. Krajowe Centrum ds. AIDS w ramach ŚDW z AIDS kilku lat prowadzi kampanie multimedialne - w 2005 roku pod nazwą "ABC- zapobiegania". A - to Abstynencja seksualna, B - Bycie wiernym jednemu partnerowi, C - Częste zabezpieczanie się prezerwatywą
Do akcji włączyły się również liczne media. W wielu telewizjach nadawany jest tzw. „Staying Alive” - zbiór reportaży o tematyce HIV/AIDS mających na celu uświadomienie zagrożenia i wszczepienie słuchaczom intuicji ostrożności. Zapalane są również znicze i świece symbolizujące pamięć o ofiarach HIV/AIDS. Uczestnicy na znak solidarności z chorymi przywdziewają Czerwoną wstążkę.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (5) Brak komentarzy
28.3.2011 (19:38)

jakie sa pierwsze objawy

21.1.2011 (09:08)

dlamnie hiv i aids jeden ciort aleto jest super choroba i powinna sie jeszcze bardziej rozszezac moze sie zkonczy prostytucja kurestwo i skoki w na bok jak i meszczyzn jak i kobiet

11.3.2009 (16:26)

AIDS i HIV to to samo, ta sama nieuleczalna choroba :((((

20.11.2009 (19:16)

martynoochna27 AIDS to choroba, a HIV to wirus który ja powoduje!to nie jest to samo!

Typ pracy