profil

AIDS: sposoby zakażenia, objawy, pierwsze przypadki AIDS, czerwona wstążka.

drukuj
satysfakcja 87 % 400 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

AIDS (ang. aquired immunodeficiency syndrome) oznacza zespół nabytych niedoborów immunologicznych. Jest to schorzenie układu immunologicznego spowodowane zakażeniem retrovirusem HIV (ang. human immunodeficiency virus).
AIDS charakteryzuje się niedoborami immunologicznymi typu komórkowego, w wyniku których dochodzi do rozwijania się zakażeń wywołanych drobnoustrojami, które w warunkach normalnych nie są patogenne, do powstawania nowotworów, oraz do pojawiania się rozmaitych defektów i zaburzeń neurologicznych.

Zakażenie i jego sposoby
Do zakażenia HIV dochodzi w wyniku kontaktu człowieka z każdym płynem ustrojowym - takim np. jak krew, nasienie czy wydzielina pochwowa - w którym znajdują się zainfekowane wirusem komórki lub jest obecne zakażone wirusami osocze. Szczególnie niebezpieczny jest kontakt z krwią, bowiem w niej jest największe stężenie czynnika zakaźnego.
Podstawą terapii w AIDS jest leczenie antywirusowe, skierowane przeciwko wirusowi HIV. Na razie całkowita eradykacja wirusa i pełne wyleczenie AIDS nie jest możliwe. Najważniejsza w walce z AIDS jest profilaktyka
Najczęściej zakażenie zdarza się podczas:
-Stosunków płciowych.
-Wspólnego używania igieł i strzykawek do narkotyków lub wstrzyknięcia narkotyku zabrudzonego krwią.
- Skaleczenia przedmiotami, na których może znajdować się świeża krew ( jak żyletki i maszynki do golenia, przybory do tatuażu lub przekłuwania uszu, szczoteczki do zębów, niewyjałowiony sprzęt medyczny, części samochodu rozbitego w wypadku.
- Transfuzji krwi ( ryzyko jest minimalne, ponieważ od 1987 roku bada się krew od dawców).
-Można urodzić się z zakażeniem, ponieważ zakażona matka może przekazać wirusy swojemu dziecku w czasie ciąży lub porodu (ryzyko dla dziecka zmniejsza się, jeżeli kobieta żyjąca z HIV podda się odpowiedniemu leczeniu w czasie ciąży)

AIDS w Afryce
W Afryce, szczególnie Południowo - Wschodniej i Środkowej części około 36% populacji dorosłej zakażona jest wirusem HIV. W Republice Południowej Afryki szacunkowo każdego dnia zostaje zakażonych HIV 1500 osób. W regionie KwaZulu Natal w RPA jest 30 - 40% osób zakażonych w populacji.

Pierwsze przypadki AIDS
Pierwsze zachorowania wykryto w roku 1986. Na świecie definicje tego nowego zespołu ustalono w 1981 roku. Jak dziś wiadomo zachorowania zdarzały się już wcześniej.
Liczba zachorowań
Od 1986 roku do końca grudnia 1999 roku w Polsce zachorowało 839 osób, 470 zmarło. Na świecie od początku epidemii z powodu AIDS zmarło około 16 milionów dorosłych i dzieci.
Liczba zakażonych
Od początku epidemii do 31 grudnia 1999 roku zarejestrowano 6118 przypadków zakażenia HIV. Według danych szacunkowych ok.20000. Na świecie z HIV i AIDS żyje około 34 miliona osób.

Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (5) Brak komentarzy
28.3.2011 (19:38)

jakie sa pierwsze objawy

21.1.2011 (09:08)

dlamnie hiv i aids jeden ciort aleto jest super choroba i powinna sie jeszcze bardziej rozszezac moze sie zkonczy prostytucja kurestwo i skoki w na bok jak i meszczyzn jak i kobiet

11.3.2009 (16:26)

AIDS i HIV to to samo, ta sama nieuleczalna choroba :((((

20.11.2009 (19:16)

martynoochna27 AIDS to choroba, a HIV to wirus który ja powoduje!to nie jest to samo!

Typ pracy