profil

Procesy rozkładowe w przeróbce ropy naftowej

poleca 85% 747 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

REFORMING, reformowanie
- proces izomeryzacji węglowodorów o prostych łańcuchach do węglowodorów rozgałęzionych oraz odwodornianie, cyklizacja i aromatyzacja alkanów, prowadzony w wys. temp. (ok.500C) i pod ciśn.
1-3 MPa w obecności katalizatorów. Reformingowi poddaje się lekkie frakcje ropy naftowej oraz produkty krakingu i uzyskuje się wysokooktanową benzynę, wodór, gazy rafineryjne i węglowodory aromatyczne (benzen, toluen, ksylen)

BENZYNA - Mieszanina ciekłych, lekkich węglowodorów zawierających od 5 do 10 atomów węgla w cząsteczce; bezbarwna ciecz o temp. wrzenia 40; gęstości 0,67-0,8 g/cm3; nie miesza się z wodą, miesza się z rozpuszczalnikami organicznymi ;gł. składnikami benzyny są alkany o łańcuchu prostym i rozgałęzionym, alkeny oraz cykloalkany i węglowodory aromatyczne.

KRAKING, krakowanie
- proces otrzymywania mieszanin niższych węglowodorów alifatycznych przez rozerwanie długich łańcuchów węglowych zawartych w ropie naftowej tj. alkanów o dużych cząsteczkach na mniejsze fragmenty w wysokiej temperaturze (rozerwanie wiązań węgiel-węgiel). W krakingu dąży się przez odpowiedni dobór warunków do otrzymania węglowodorów o budowie rozgałęzionej. Obok benzyn rozkładowych w procesie krakingu tworzą się cięższe produkty – nafty i oleje napędowe oraz produkty lżejsze –wodór i węglowodory gazowe.

 kraking termiczny

polega na reakcji różnych frakcji ciężkiego oleju napędowego w zakresie temperatur 500-550C pod zwiększonym ciśnieniem; Produktami są:
olej napędowy, benzyny i gaz płynny

 kraking katalityczny

polega na reakcji różnych frakcji lekkiego oleju napędowego zmieszanych z próżniowymi destylatami olejowymi w zakresie
temperatur 450-500C i pod
stosunkowo niskim ciśnieniem;
Produktami są: surowa benzyna i gaz płynny.

 hydrokraking
modyfikacja krakingu, polegająca na zastosowaniu wodoru pod wysokim ciśnieniem (3 – 15 MPa) i obniżeniu temperatury do 250-450C. Jako katalizator stosowane są związki molibdenu, niklu, kobaltu oraz platyna i pallad. W wyniku hydrokrakingu z wysokowrzących frakcji ropy naftowej otrzymuje się benzynę wysokooktanową, olej napędowy i opałowy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta