profil

Matka Teresa z Kalkuty

drukuj
satysfakcja 74 % 57 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Matka Teresa z Kalkuty, imię zakonne Maria Teresa od Dzieciątka Jezus (1910-1997), zakonnica indyjska pochodzenia albańskiego. Urodziła się 26 sierpnia 1910 roku w Skopje (obecnie stolica Macedonii) jako Agnes Gonxha (Ganxhe) Bojaxhiu. Już w wieku 12 lat poczuła powołanie do służby zakonnej. Sześć lat później wstąpiła do zakonu sióstr Loretanek w Irlandii, przyjmując imię zakonne Teresa. Swój nowicjat odbywała w Indiach. Tam od 1929r. pracowała w katolickiej szkole dla dziewcząt w Kalkucie, której została później dyrektorką.
W 1946r. miała usłyszeć wezwanie od Boga, by pomagać biednym i opuszczonym. Założyła wówczas Kongregację Misjonarek Miłości zatwierdzoną w 1950r. na prawie diecezjalnym, a w 1965r. na prawie papieskim przez papieża Pawła VI. Zakon działa w 121 krajach (także w byłym ZSRR; w Polsce od 1983r.), gdzie są prowadzone sierocińce, domy dla chorych i umierających.
Po opuszczeniu zakonu w 1948r. oddała się działalności charytatywnej na rzecz najuboższych i przywdziała charakterystyczne białe sari z niebieskim obrzeżem (tradycyjny strój hinduski). Za zgodą papieża Piusa XII wyszła na ulice Kalkuty pomagać trędowatym, umierającym i porzuconym dzieciom. Do końca życia pracowała pomagając ludziom apelując jednocześnie o poszanowanie godności drugiego człowieka gdzie czynnie sprzeciwiała się aborcji i eutanazji.
Z inicjatywy Matki Teresy powstało również 50 domów dla opuszczonych dzieci w Indiach i wielu innych krajach. W 1961r. zorganizowano ośrodek dla trędowatych w Kalkucie (tzw. Miasto Pokoju), w 1985r. pierwszy na świecie ośrodek dla chorych na AIDS w Gramvich Viagen (USA).
Już w niecałe 2 lata po jej śmierci Jan Paweł II uznał, że za jej wstawiennictwem dokonał się pierwszy cud (uzdrowienie chorej na raka macicy) i rozpoczął jej proces beatyfikacyjny. Pomimo wątpliwości związanych z tym uzdrowieniem i pojawiających się głosów, że Matka Teresa powinna zostać ogłoszona świętą już za swoją niezwykłą działalność za życia, zostaje ona beatyfikowana 19 października 2003r. Jeszcze nigdy we współczesnej historii chrześcijaństwa nikt nie został wyniesiony na ołtarze tak szybko, bo zaledwie 6 lat po swojej śmierci.
Matka Teresa otrzymała wiele nagród, m.in.: 1971r. pokojową Nagrodę Jana XXIII, 1979r. pokojową Nagrodę Nobla, 1980r. Klejnot Indii. Jej myśli i medytacje zebrano w publikacji Prosta droga (1994r., wydanie polskie 1996r.). Matka Teresa zmarła na zawał serca 5 września 1997r. w Kalkucie.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
30.11.2010 (22:31)

trochę mało o jej dokonaniach , ale i tak pomogło bo o tej pomocy chorym