profil

Recenzja książki Lucy Maud Montgomery pt. "Ania z Zielonego Wzgórza".

drukuj
satysfakcja 62 % 214 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Książka pt. "Ania z Zielonego Wzgórza" autorstwa Lucy Maud Montgomery jest powieścią psychologiczną. Akcja rozgrywa się w latach 70 XiX w. w Kanadzie na Zielonym Wzgórzu.
Główną bohaterką książki jest Ania Shriley- sierota, która została przyjęta do swojego domu przez rodzeństwo Cuthbertów- Marylę i Mateusza. Wiele jest bezdomnych, samotnych i szukających miłości rodzicielskiej dzieci. Najmniejszy drobiazg cieszy ich bardziej niż pozostałych. Najważniejsze w życiu jest dla nich odnalezienie ciepła, miłości i rodzinnego domu.
L. M. Montgomery opowiada losy o małej osieroconej dziewczynce- Ani, która w życiu nie spotkała przyjaźnie nastawionych do niej ludzi. W końcu trafiła do rodzeństwa- Maryli i Mateusza, którzy nie założyli własnych rodzin. Byli już w podeszłym wieku, więc postanowili przyjąć do siebie chłopca, który pomagałby im w pracy. Niestety nastąpiła pomyłka i państwo Cuthbertowie zamiast chłopca otrzymali dziewczynkę. Początkowo nie chcieli się zgodzić na opiekę nad nią. Pod wpływem spontaniczności Ani i pozytywnego usposobienia jednak zmienili zdanie. Shirley, ożywiła dom rodzeństwa, wprowadziła do niego wiele radości. Dziewczynka po jakimś czasie staje się ulubienicą Avonlea, nawet takich osób, którzy przedtem nie byli nastawieni do niej przyjaźnie.
Spotkanie z tą książką to wspaniała przygoda, oderwanie od nudów. Postać Ani jest jak najbardziej pozytywna. Jest czytelnikowi bliska, zyskuje w nim sympatię. Maryla początkowo, nie była uprzejma, lecz przy bliższym poznaniu wywarła na mnie dobre wrażenie. Mateusz jest zupełnie inny od siostry. To spokojny człowiek, który jest godny naśladowania.
Akcja tej powieści jest żywa i silnie oddziaływająca na wyobraźnię czytelnika. Losy Ani są opisane tak, że czytelnik nie chce oderwać oczu od książki, chce wiedzieć co wydarzy się później. Czyta ją z ogromnym zaciekawieniem.
L. M. Montgomery wywiera na nas bardzo duży wpływ emocjonalny. Pokazuje nam relacje między ludźmi, którzy są zdolni do miłości, przyjaźni. Przypomina o wartościach moralnych- pokazuje ponadczasowe wartości, wyostrza naszą wrażliwości na uczuciowość, honor, okazywanie szacunku innym.
Sądzę, iż książka Pt. „Ania z Zielonego Wzgórza” L. M. Montgomery jest lekarstwem na smutki. Uczy nas radości ze swojego życia, jak i jego spostrzegania w lepszych barwach, barwach żywszych. Jej największą zaletą jest ponadczasowość, możemy do niej wracać w każdej chwili życia, starszym na pewno przypomni lata z dzieciństwa. Powieść ta jest bardzo wzruszająca, ukazane jest w niej dobro i piękno.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (7) Brak komentarzy
12.3.2011 (15:07)

Moja polonistka sprawdzała i gadała ze to recenzja i dostałam 5.; )

11.1.2011 (19:47)

ta praca jest dobra z tym że to jest opis ani a nie recenzja książki ;(

9.9.2009 (15:35)

To se skróć! zdań nie potrafisz wykreślić??!! może powinnaś się cofnąć do czasów ANI.... praca świetna, krótko i na temat! 5

Formy wypowiedzi