profil

Instytucje ubezpieczeniowe w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 2021-06-23
poleca 85% 201 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Głównymi instytucjami ubezpieczeniowymi w Polsce są: [dac kartke z oznaczeniami]
- Komisja Nadzoru Finansowego
- Polska Izba Ubezpieczeń
- Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych
- Polska Izba Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych
- Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny
- Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych
- Rzecznik Ubezpieczonych
- Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych
- Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych

KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO


W dniu 19 września 2006 r., tj. z dniem wejścia w życie przepisów ustawy z dnia 21 lipca 2006 r.
o nadzorze nad rynkiem finansowym (>>> Dz. U. nr 157, poz. 1119) rozpoczęła działalność Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Nowy organ nadzoru przejął zadania zniesionej przepisami tejże ustawy Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych oraz Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Zadania Komisji


Komisja Nadzoru Finansowego sprawuje nadzór nad rynkiem kapitałowym, nadzór ubezpieczeniowy, emerytalny oraz nadzór uzupełniający nad konglomeratami finansowymi w których skład wchodzą nadzorowane podmioty. Do zadań Komisji należy ponadto:
a. podejmowanie działań służących prawidłowemu funkcjonowaniu rynku finansowego;
b. podejmowanie działań mających na celu rozwój rynku finansowego i jego konkurencyjności;
c. podejmowanie działań edukacyjnych i informacyjnych w zakresie funkcjonowania rynku finansowego;
d. udział w przygotowywaniu projektów aktów prawnych w zakresie nadzoru nad rynkiem finansowym;
e. stwarzanie możliwości polubownego i pojednawczego rozstrzygania sporów między uczestnikami rynku finansowego, w szczególności sporów wynikających ze stosunków umownych między podmiotami podlegającymi nadzorowi Komisji a odbiorcami usług świadczonych przez te podmioty;
f. wykonywanie innych zadań określonych ustawami.

Celem nadzoru nad rynkiem finansowym jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania tego rynku, jego stabilności, bezpieczeństwa oraz przejrzystości, zaufania do rynku finansowego, a także zapewnienie ochrony interesów uczestników tego rynku.

Od dnia 1 stycznia 2008 r. nadzór finansowy sprawowany przez Komisję Nadzoru finansowego obejmie także nadzór bankowy oraz nadzór nad instytucjami pieniądza elektronicznego sprawowany obecnie przez Komisję Nadzoru Bankowego.
Nadzór nad działalnością KNF sprawuje Prezes RM.

POLSKA IZBA UBEZPIECZEŃ


Izba powstała w 1990 r., na podstawie art. 86 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej, była początkowo dobrowolnym zrzeszeniem ubezpieczycieli.

Polska Izba Ubezpieczeń jest obecnie organizacją ubezpieczeniowego samorządu gospodarczego na podstawie ustawy z dnia 8 czerwca 1995 r., która weszła w życie w dniu 22 października 1995 r..
Przynależność zakładów ubezpieczeń do Izby jest obowiązkowa i powstaje z chwilą podjęcia przez zakład działalności ubezpieczeniowej. Do zadań Izby należy m.in.:
- reprezentowanie zakładów ubezpieczeń wobec organów władzy i administracji państwowej oraz podejmowanie działań w celu ochrony ich interesów,
- wyrażanie opinii o projektach aktów prawnych dotyczących działalności ubezpieczeniowej oraz współdziałanie na wniosek właściwych podmiotów przy ich opracowywaniu,
- współdziałanie z organizacjami i stowarzyszeniami krajowymi i zagranicznymi w zakresie ubezpieczeń,
- stwarzanie możliwości polubownego i pojednawczego rozstrzygania sporów między członkami Izby.

Jej członkami są m.in.: WARTA S.A., PZU S.A., LINK4 S.A., COMPENSA S.A., ALLIANZ POLSKA S.A.

IZBA GOSPODARCZA TOWARZYSTW EMERYTALNYCH


Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych powstała 28 maja 1999 r. Podstawą prawną jej działalności jest ustawa z dnia 30 maja 1989 r. o izbach gospodarczych oraz Statut przyjęty przez jej członków.
Izba jest organizacją samorządu gospodarczego i zrzesza obecnie 11 towarzystw emerytalnych, spośród 15 działających na rynku. Członkami Izby są Powszechne Towarzystwa Emerytalne działające na podstawie przepisów ustawy z dnia 26 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Władzami Izby są Walne Zgromadzenie Członków, Komisja Rewizyjna oraz Prezes.
Podstawowym celem działalności IGTE jest ugruntowanie zaufania społecznego do nowego systemu emerytalnego oraz podejmowanie wszelkich kroków, które przyczynią się do sprawnego i efektywnego funkcjonowania tego systemu.

Przedstawiciele Izby uczestniczą w miarę potrzeb i możliwości w pracach konsultacyjnych i przygotowawczych projektów aktów prawnych i decyzji wykonawczych. Izba stale współpracuje z przedstawicielami mediów, oraz prowadzi własną działalność informacyjną i edukacyjną.

Członkowie: PTE ALLIANZ POLSKA S.A., PTE BANKOWY S.A., COMMERCIAL UNION PTE BPH CU WBK S.A., PTE ERGO HESTIA S.A., GENERALI PTE S.A.

RZECZNIK UBEZPIECZONYCH


Powstanie Urządu Rzecznika Ubezpieczonych datuje się na rok 1995 r. w ramach nowelizacji ustawy z dnia 8 czerwca 1995 r. (Dz.U. z 1995 r. Nr 96 poz. 478).
Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy ubezpieczonych i uprawnionych z umów ubezpieczenia. Do jego zadań należy:
- reprezentowanie i ochrona konsumenckich interesów ubezpieczonych i uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych i uczestników pracowniczych programów emerytalnych
opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących ubezpieczeń,
- informowanie organu nadzoru i kontroli oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń o dostrzeżonych nieprawidłowościach w działalności zakładów ubezpieczeń,
- inicjowanie i prowadzenie działalności edukacyjno - informacyjnej w zakresie ubezpieczeń,
- rozpatrywanie skarg w indywidualnych sprawach.

Rzecznik Ubezpieczonych może dodatkowo zwracać się do ministra właściwego do spraw instytucji finansowych w sprawach dotyczących ubezpieczeń obowiązkowych i postulować o ewentualną zmianę przepisów regulujących tą grupę ubezpieczeń.

UBEZPIECZENIOWY FUNDUSZ GWARANCYJNY


Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest instytucją powołaną w 1990 r., aktualny zakres jego zadań określony został ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2003 r. Nr. 124 poz. 1152).

Do zadań Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego należy wypłacanie odszkodowań i świadczeń z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz obowiązkowego ubezpieczenia OC rolników z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego:
- za szkody na osobie, gdy szkoda wyrządzona została w okolicznościach uzasadniających odpowiedzialność cywilną posiadacza pojazdu, osoby kierującej lub rolnika, w przypadku nie ustalenia tożsamości sprawcy,
- za szkodę na mieniu i osobie, gdy posiadacz pojazdu lub rolnik nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC.

W przypadku ogłoszenia upadłości zakładu ubezpieczeń do zadań UFG należy również zaspokajanie roszczeń osób uprawnionych z tytułu umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych i OC rolników oraz z tytułu umów ubezpieczenia na życie w wysokości 50% wierzytelności (nie więcej jednak niż kwota będąca równowartością w złotych 30 tys. EUR).

Fundusz począwszy od 1 maja 2004 r. pełni funkcję ośrodka informacji (w myśl art.102 ustawy) i w tym zakresie do jego zadań należy prowadzenie rejestru umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, a także gromadzenie danych zawierających informacje dotyczące uczestników zdarzenia powodującego odpowiedzialność zakładu z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz dane o przeprowadzonych dodatkowych badaniach technicznych po naprawie uszkodzonego pojazdu.

Ponadto Fundusz gromadzi dane dotyczące reprezentantów do spraw roszczeń każdego zakładu ubezpieczeń oraz dane organu odszkodowawczego ustanowionego w każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Członkowie: Towarzystwo Ubezpieczeń ALLIANZ Polska S.A., Commercial Union Polska, Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych S.A., Towarzystwo Ubezpieczeń COMPENSA S.A., GENERALI Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.

POLSKIE BIURO UBEZPIECZYCIELI KOMUNIKACYJNYCH


Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jest Biurem Narodowym reprezentującym Polski rynek ubezpieczeniowy w działającym od 1949 r. Systemie Zielonej Karty.

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zrzesza zakłady ubezpieczeń, które prowadzą działalność w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej [OC] posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów. Przedmiotem działalności PBUK jest m.in.:
- wystawianie dokumentów ubezpieczeniowych ważnych w innych krajach,
- zawieranie umów z zagranicznymi biurami ubezpieczeń komunikacyjnych o wzajemnym uznawaniu dokumentów ubezpieczeniowych,
organizowanie likwidacji lub bezpośrednia likwidacja szkód spowodowanych na terytorium RP przez pojazdy z rejestracją zagraniczną, posiadające ważne dokumenty ubezpieczeniowe wystawione przez -zagraniczne biura ubezpieczeń komunikacyjnych.

Ponadto PBUK pełni rolę organu odszkodowawczego i ośrodka informacji zgodnie z IV dyrektywą komunikacyjną.

STOWARZYSZENIE POLSKICH BROKERÓW UBEZPIECZENIOWYCH I REASEKURACYJNYCH


W wyniku działań grupy inicjatywnej 22 maja 1992 roku Sąd Wojewódzki w Warszawie wydał postanowienie o wpisaniu Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych do rejestru stowarzyszeń.

Stowarzyszenie posiada osobowość prawną. Działa na terenie Polski w oparciu o przepisy prawa regulujące działalność stowarzyszeń i realizuje cele statutowe wyłącznie zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

W pracach Zarządu położono nacisk na następujące kierunki działania:
- integracja środowiska i reprezentowanie interesów zawodowych wobec władz;
- podnoszenie poziomu zawodowego i etycznego;
- aktywny udział w pracach ustawodawczych, dotyczących polskiego rynku ubezpieczeniowego, zwłaszcza zgłaszanie uwag i postulatów do kolejnych projektów nowelizacji ustawy o działalności ubezpieczeniowej;
- rozpoczęcie prac nad Kodeksem Etyki Brokera;
- pozyskiwanie nowych członków;
- rozwijanie współpracy międzynarodowej.

Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych działa w celu:
1. tworzenia i umacniania powiązań między członkami;
2. reprezentowania interesów majątkowych i niemajątkowych członków, łącznie i indywidualnie, w tym również wobec organów władzy i administracji państwowej, instytucji, stowarzyszeń, organizacji, izb oraz osób prywatnych;
3. współdziałania z osobami, organizacjami oraz stowarzyszeniami krajowymi i zagranicznymi, które mogą przyczynić się do realizacji celów Stowarzyszenia;
4. kształtowania i upowszechniania zasad etyki zawodowej w działalności pośrednictwa ubezpieczeniowego i reasekuracyjnego;
5. stworzenia możliwości polubownego i pojednawczego rozstrzygania sporów między członkami;
6. tworzenia i rozwoju rynku ubezpieczeniowego oraz ochrony interesów konsumenckich;
7. podnoszenia poziomu wiedzy zawodowej członków.

Kim jest BROKER? Brokerzy ubezpieczeniowi wykonują czynności po stronie i w imieniu nabywcy ubezpieczenia i są niezależni od ubezpieczycieli. Brokerzy pomagają klientom w dokonaniu wyboru ochrony ubezpieczeniowej, przedstawiają im do wyboru konkurujące ze sobą, alternatywne produkty różnych towarzystw. Działając w charakterze "agentów" nabywców ubezpieczeń, brokerzy reprezentują zazwyczaj wielu klientów. Brokerzy uzyskują oferty wielu ubezpieczycieli i doradzają klientom w kwestii wyboru najwłaściwszej spośród uzyskanych propozycji.

POLSKA IZBA BROKERÓW [dac kartke z deklaracja]


Polska Izba Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych jest organizacją samorządu gospodarczego, reprezentującą interesy zrzeszonych w niej brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych. Obszarem działania Izby jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Izba działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o izbach gospodarczych (Dz.U. nr 35 poz. 195), wraz z późniejszymi zmianami i nabywa osobowość prawną z chwilą dokonania jej wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Zadaniem Izby jest stwarzanie właściwych warunków prowadzenia działalności gospodarczej przez brokerów, zrzeszonych w Izbie, oraz reprezentowanie ich interesów zawodowych, a w szczególności:
1.wyrażanie opinii o projektach przepisów i rozwiązań, dotyczących działalności ubezpieczeniowej i pośrednictwa ubezpieczeniowego, wobec organów stanowiących akty prawne, oraz uczestnictwo w ich przygotowaniu,
2.dokonywanie ocen wdrażania i funkcjonowania przepisów, dotyczących działalności brokerskiej,
3.działanie na rzecz tworzenia i umacniania rynku usług ubezpieczeniowych i pośrednictwa ubezpieczeniowego, oraz ochrony interesów podmiotów, korzystających z usług ubezpieczeniowych,
4.tworzenie i umacnianie powiązań zawodowych pomiędzy członkami Izby,
5.reprezentowanie interesów członków Izby przed organami władzy i administracji państwowej, oraz innymi organizacjami gospodarczymi oraz środkami masowego przekazu,
6.współpraca z wszelkimi krajowymi i zagranicznymi podmiotami, zainteresowanymi działalnością w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego, które mogą się przyczynić do realizacji zadań Izby,
7.kształtowanie i upowszechnianie zasad etyki zawodowej w działalności pośrednictwa ubezpieczeniowego i reasekuracyjnego,
8.podnoszenie poziomu wiedzy zawodowej członków Izby.

POLSKA IZBA POŚREDNIKÓW UBEZPIECZENIOWYCH I FINANSOWYCH (PIPUIF)


zarejestrowana w 2002 roku i działająca na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 maja 1989 o izbach gospodarczych (Dz.U. Nr 35, poz. 195 ze zm.) zrzesza podmioty gospodarcze współpracujące z ponad 12 000 pośredników ubezpieczeniowych i finansowych. Od 2003 roku jest członkiem Europejskiej Federacji Pośredników Ubezpieczeniowych BIPAR z siedzibą w Brukseli, założoną w 1937 roku.
Siedzibą Izby jest Warszawa. Terenem działania Izby jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej. Izba może wykonywać swoje zadania również poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.

Podstawowym zadaniem Izby jest reprezentacja i ochrona interesów gospodarczych jej członków. Do zadań Izby należy w szczególności:
1. ustanawianie i promowanie, wysokich standardów świadczenia usług pośrednictwa ubezpieczeniowego i finansowego oraz aktywny udział w zagwarantowaniu ich przestrzegania,
2. inicjowanie działań, które wpłyną na rozwój rynku pośrednictwa ubezpieczeniowego i finansowego w Polsce,
3. wspieranie inicjatyw gospodarczych członków Izby,
4. prowadzenie działalności edukacyjnej poprzez prowadzenie szkoleń i seminariów dla swoich Członków oraz innych zainteresowanych osób.

Cele PIPUIF
Reprezentacja interesów środowiska. Uczestniczenie w procesie powstawania aktów prawnych dotyczących działalności ubezpieczeniowej i finansowej. Współpraca z instytucjami i organizacjami rynku ubezpieczeniowego i finansowego. Inicjowanie działań, które wpłyną na rozwój rynku ubezpieczeniowego i finansowego. Podnoszenie świadomości ubezpieczeniowej i finansowej w społeczeństwie. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pośredników. Podnoszenie etyki zawodowej. Podnoszenie rangi zawodu pośrednika ubezpieczeniowego i finansowego. Wspieranie inicjatyw gospodarczych członków Izby. Poszukiwanie form finansowego wspierania realizacji celów statutowych przez Izbę i jej członków. Integracja środowiska.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 12 minuty

Typ pracy