profil

Motyw miasta w literaturze

poleca 85% 1220 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Stefan Żeromski Henryk Sienkiewicz

Cytaty o mieście:

-„To piękne, gdy człowiek może być dumny ze swojego miasta, ale jeszcze piękniej, gdy miasto może być dumne z niego”-A. Lincoln
-„Mądry mężczyzna potrafi zbudować miasto, mądry kobieta zdolna jest doprowadzić do jego upadku”-przysłowie chińskie
-„Jedyne lekarstwo dla znużonego życiem w gromadzie:życie w wielkim mieście. To jedyna pustynia, jaka jest dziś dostępna”-A.Camus


1)Biblia:
-Babilon i wieża babilońska
-Jerycho i jego trąby(zbużyli dzięki nim mury)
-Jerozolima-święte miasto chrześcijan,żydów,muzułmanów
-Sodoma i Gomora-zniszczona za grzechy
-Betlejem

2)Mitologia

-Ateny-największy ośrodek kultury i sztuki w Grecji
-Teby-mowa o nich w „Antygonie”, „Król Edyp”

Największą karierę miasto zrobiło w romantyźmie (np. Mickiewicz postrzegał Warszawę jako służalczych dygnitarzy a Petersburg jako budowle samego szatanaw „Dziadach III”.).Paryż min. Londyn był uważany za miasto pieniądza a Paryż za miasto nieprzychylne emigrantom.Później procesy urbanizacyjne w miastach nasiliły się, wzrosła liczba mieszkańców i te wielkie miasta pochłaniały biedotę ze wsi oferując możliwość pracy.

-Bolesław Prus-„Lalka”-Warszawa ukazana jest tu jako przestrzeń życiowa gdzie załatwia się wszystkie swoje sprawy i przeżywa wszystkie swoje uczucia..Jest tutaj także ukazany przekrój społeczny miasta. Poza tym jest ona miejscem gdzie wiele osób chce piąć się w górę (min.Wokulski) robiąc przy tym korzystne interesy.Poza tym Rzecki to urodzony warszawianin nie potrafiący żyć bez swojego miasta.Poza tym Prus przedstawia Paryż jako miasto dobrobytu,świetnego rozwoju nauki. Jednocześnie Wokulski uważa je za miasto b-udowane według trudnego do zapamiętania wzoru(kręte uliczki,wiele placów).

-Henryk Sienkiewicz-Quo vadis”-Rzym miastem Nerona, jego zółnieży i ludzi związanych z dworem (min.Winicjusz).Neron jest panem i władcą, lubi nocne przechadzki po ubogich dzielnicach miasta kiedy to są porywane młode dziewczyna przeznaczone na nałożnice-„połów pereł”. Jest to także miasto rozpusty,”nowy Babilon”. Poza tym Neron podpala miasto by czytać na tle płonącej metropoli sowjewiersze. Poza tym mamy ukazane początki chrześcijaństwa które mieści swoje siedziby poza miastem bądź w katakumbach.

-Stefan Żeromski-„Ludzie bezdomni”-Warszawa ukazana jako miejsce zamieszkane głównie przez bierdotę którzy żyją w swoich norach,pieczarach. Jest to także miasto niskoopłacanych robotników (chociażby Wiktor) wykonujących cięzką pracę oraz ich żony pracujące w fabrykach np. tytoni gdzie pomieszczenia są niewietrzone i unosi się zapach tabaki a także dzieci bawiącyhc się w rynsztokach. Jest również pokazana Warszawa bogata,elegancka

Po odzyskaniu niepodległości najważniejsze stały się kabarety,kawiarnie,ulice. Twórcy Skamandra bardzo chętnie czynili miasto bohaterem swoich wierszy (Tuwim-„Ranyjulek”,Wieżyński-„Aleje ujazdowskie”) Równie wielką fascynację miastem przeżywali futuryści (Filippo Marinetti).Tadeusz Paiperw „Zwrotnicy” w swoim manifeście „Miasto.Masa.Maszyna” uważał miasto za naturalne środowisko masy ludzkiej. Równie zafascynowany miastem był uczeń Peipera-Jan Przyboś.

-Stanisław Żeromski-„Przedwiośnie”-Baku jako miasto opanowane rewolucją,rządzące się własnym prawem,brudne i pełne mitingów politycznych. Brakuje w nim żywności, mnożą się samosądy i rzezie (spalenie meczetu z kobietami i dziećmi). Poza tym Warszawa i niespełniona obietnica o szklanych domach.

-Albert Camus-„Dżuma”-Oran to w sytuacji ekstremalnej-szczury na ulicach zwiastujące epidemię dżumy która jest synonimem zła-zagrożenie życia. Wystąpują w nim różne postawy: od takich którzy od razu zaczynają z nią walczyć (Rieux,Tarrou,Grandt), takich którzy muszą przejść metamorfozę (Rambert) i tacy którzy znajdują schronienie w mieście.

-Kazimierz Moczarski-„Rozmowy z katem”- obóz warszawski a w nim podziały na strefę aryjską i żydowską. Getto jest swoistym oblężonym miastem.

Poza tym obraz miasta mamy mamu u :

-Dostojewski- „Zbrodnia i kara”-Petersburg
-Reymonta-„Ziemia obiecana”-Łódź
-Dąbrowska-„Noce i dnie”-Kaliniec i Serbinów
-Andrzejewski-„Popiół i diament”-Ostrowiec

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty