profil

Święta i ich historia

poleca 85% 652 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1 maja- Święto Pracy

W Polsce, podobnie jak w większości państw europejskich 1 maja obchodzimy święto pracy, które przyjęło się już w 1980 roku, ale oficjalnie ogłoszono je w 1989. Data ta ma swą symbolikę- upamiętnia strajki robotników w Chicago 1 maja 1886 roku. W PRL-u było ono hucznie świętowane, gdyż pasowało ono do ówczesnej polityki władzy: było jednym z najważniejszych świąt państw socjalistycznych. Podczas tego święta zwanego także Świętem Klasy Robotniczej, organizowano wiece, pochody, na których oczywiście obecność była obowiązkowa! Wiwatujących robotników pozdrawiali najwięksi działacze partyjni. Po upadku komunizmu święto pracy straciło swoje znaczenie.
W niektórych krajach europejskich w tym dniu organizuje się tak zwany Euro Mayday, zapoczątkowany w 2001 roku przez Mediolan. Euro Mayday ma na celu zhumanizowanie pracy i życia wszystkich ludzi pracujących. W 2005 roku w Europie świętowało go 200000.


1 czerwca- Międzynarodowy Dzień Dziecka

Święto, które powinny obchodzić wszystkie dzieci na kuli ziemskiej. To święto zapoczątkowała organizacja zwana the International Union for Protection of Childhood. Miała ona na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom na całym świecie. Jednak nie we wszystkich krajach święto to obchodzone jest w tym samym terminie. Kraje bałtyckie takie jak: Polska, Rosja, Litwa, Czechy, Słowacja obchodzą ten dzień 1 czerwca. ONZ obchodzi je 20 listopada na pamiątkę rocznicy uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka z 1959 roku oraz Konwencji o Prawach Dziecka z 1989 roku. Francja ma swój odpowiednik Dnia Dziecka- jest to Dzień Rodziny obchodzony 6 stycznia. W Japonii dziewczynki świętują 3 marca, a chłopcy 5 maja. Tureckie dzieci swe święto obchodzą 23 kwietnia.


26 maja- Dzień Matki

Swe początki to święto ma już w starożytności gdzie czczono matki- boginie, które były symbolem płodności i urodzaju. Zwyczaj ten powrócił dopiero w XVII wieku w Anglii. Dzień Matki miał wtedy inną nazwę- Niedziela u Matki. Był dniem wolnym od wszelkich prac. Matkom składano życzenia, kwiaty i słodycze. W zamian można było otrzymać błogosławieństwo. Taka forma Dnia Matki trwała aż do XIX wiek. Ponownie w Anglii zaczęto go obchodzić po II wojnie światowej.
W USA historia tego dnia jest inna. W 1858 roku nauczycielka amerykańska Anna Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, zaś od 1872 ideę Dnia Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe. Annie Jarvis, córce Anny Jarvis, w 1905 udało się ustanowić Dzień Matki. Z czasem ten dzień stał się bardzo popularny, aż rozpowszechnił się w większości krajów Ameryki. Za oceanem jest to święto narodowe.

23 czerwca- Dzień Ojca
To święto obchodzą ojcowie na całym świecie, a wszystko dzięki pewnej dziewczynce… Sonora Louise Smart miała niezwykłego ojca, który był weteranem wojennym i wychowywał samotnie po śmierci żony sześcioro dzieci na ich rodzinnej farmie. William Smart był dobrym i opiekuńczym Ojcem, zyskującym wielki szacunek w oczach swych dzieci. W 1909 roku dziewczynka o nazwisku Dodd przekonała duszpasterza i mieszkańców ze swojej miejscowości, aby poświęcić wszystkim ojcom na świecie dzień 5 czerwca- wtedy wypadały urodziny jej taty. Jednak okazało się, że pastor nie zdąży przygotować specjalnych uroczystości na ten dzień i wspólnie ustalili, że może to być równie dobrze późniejszy termin. Uroczystości odbyły się 19 czerwca 1909 roku. 1924 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Calvin Coolidge okazał poparcie dla tego święta. Jednak oficjalnie zatwierdził je dopiero w 1966 prezydent Lyndon Johnson, który nadał Dniu Ojca znaczenie święta narodowego. Od tej pory w USA obchodzone jest w trzecią niedzielę czerwca. W naszym kraju święto to obchodzimy 23 czerwca od roku 1965. Do dnia dzisiejszego w Polsce obdarowujemy naszych ojców laurkami, wierszykami, różnymi praktycznymi i mniej praktycznymi prezentami, ale również ostatnio wysyłamy maile i smsy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Podobne tematy