profil

"Bogurodzica" i "Lament świętokrzyski" - porównanie wizerunków maryjnych.

drukuj
satysfakcja 89 % 190 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

"Bogurodzica" i "Lament świętokrzyski" to pierwsze utwory napisane w jezyku polskim przez anonimowych autorow. Oba utwory sa bardzo emocjonalne, skupiaja sie wokol Matki Bożej, co jest dowodem rodzacego sie w sredniowieczu kultu maryjnego. Ludzie oddawali jej poklon, wierzac, iz jest matka Zbawiciela. Swa wiare i umilowanie wyrazali w rozny sposob. Jednym z przykladow jest "Bogurodzica" powstala w pierwszej polowie XII wieku. Utwor ten zostal przedstawiony w formie modlitwy, w ktorej podmiot liryczny prosi o łaske i pomyslne zycie.

Podniosly charakter utwory podkresla szczegolne wzgledy Maryii u swego Syna "Twego syna, Gospodzina matko zwolena Maryja! Zyszczy nam, spuści nam". Fragment ukazuje królowa nieba i ziemi jako dobrą opiekunke troszczaca sie o ludzi jak i o wlasniego syna. Ludzie wierzacay mieli tego swiadomosc zapisujac w slowach "Słysz modlitwę, jąż nosimy, I dać raczy...". Doskonale zdawali sobie sprawe z Jej wielkosci i wzgledow, proszac w swych modlitwach o pomyslnosc i przebywanie w raju po smierci. Kazdy sens "Bogurodzicy" zakonczony jest greckim odpowiednikiem "Panie zmiłuj się ".

Drugim średniowiecznym utworem jest "Lament swietokrzyski", w ktorym ukazana jest Matka rozpaczajaca nad cierpieniem swojego syna. Jest to utwor, ktory nawiazuje do lultu maryjnego. Maryja w tym utworze zwraca sie do Jezusa Chrystusa z prosba, aby podzielil sie z Nia swoim cierpieniem. Wspomina chwile, kiedy była szczecliwa jako matka. Pragnie ulzyc w cierpieniu swojego syna lecz nie moze tego uczynic, gdyz wisi zbyt wysoko. Chcialaby, aby Jej syn przed smiercia przemowil do Niej i pocieszyl ja. Zwraca sie rowniez do Anioła Gabriela, do ktorego ma zal, ze zamisat obecnej radosci doznaje smutku. Zwraca sie do wiernych i prosi o i ch wspolczucie, gdyz przyszlo jej ogladac smierc ukochanego Syna. Zwraca sie rowniez do matek, aby prosily Boga, aby nie zobaczyly swoich dzieci w takim stanie, w jakim ona ujrzala swego syna.

Utwor ten ma forme skargi i jest silnie nacechowany emocjami. Powstal w XV wieku. Podmiotem lirycznym jest Matka Boska. Uwazam, ze Matka Boska zostala ukazana w obu utworach w rozny sposob. W "Bogurodzicy" jest istota boska, natomiast w "Lamencie swietokrzyskim" posiada chechy zwyklego czlowieka. Do takiego ujecia Maryi autorzy dostosowali takze forme utworowa. Pierwszy jest modlitwa, piesnia o podnioslym charakterze, drugi zas to skarga zrozpaczonej matki.

Praca jest sprawdzona przez nauczyciele i oceniona na 5. Pozdrawiam:)


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (15) Brak komentarzy
14.2.2011 (22:03)

"Bogurodzica" powstala w pierwszej polowie XIII wieku a nie XII....

20.1.2011 (10:29)

Ta praca jest sprawdzona przez nauczyciela i oceniona na 5 ? czyżby? widocznie masz ślepego nauczyciela. W pracy literackiej nie ma prawa zawierać się taka wypowiedź jak "uważam że", "myślę że", "sądzę" i inne tego typu wyrażenia. Nikogo Twoje zdanie tam nie interesuje, Ty masz tylko napisać podsumowanie. A ta praca kończy się tak, jak kończy się rozprawki w gimnazjum, więc może warto byłoby oduczyć się takiego pisania prac, gdyż na maturze po postu wyzerują Ci pracę za takie błędy. :)

20.1.2010 (16:04)

emil248 >>> to sobie znajdz inna prace bo w niej wlaśnie o to chodz!!! ŻAL!!!

Gramatyka i formy wypowiedzi