profil

Jakie przesłanie zawiera Juliusz Słowacki w wierszu "Testament mój".

drukuj
satysfakcja 76 % 133 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Juliusz Słowacji w wierszu „Testament mój” przekazuje nam, jak ważna jest dla niego Polska – jego rodzinny kraj.
Autor ukazuje tragizm sytuacji, jaka zaistniała w Polsce. Nakłania nas do walki o swój kraj, nie chce, żebyśmy dopuścili do jego upadku: „(...) kiedy trzeba na śmierć idą po kolei, Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec” – pragnie, abyśmy walczyli za naszą narodowość i kiedy zajdzie taka potrzeba, oddali za nią swoje życie.
Słowacki w wierszu mówi nam, abyśmy nigdy nie tracili nadziei „Lecz zaklinam, niech żywi nie tracą nadziei”. Chce, abyśmy nawet w najgorszej sytuacji, jaka panuje w kraju, nie załamywali się i walczyli do utraty sił. Autor w wierszu chce oddać hołd wszystkim obrońcom narodu, a zwłaszcza tym, którzy polegli podczas powstania.
Słowacki w wierszu nakłania nas do pozostawieniu na ziemi jakiejś pamiątki po sobie. Sam jednak tego nie uczynił. W swoim „Testamencie” pisze, że „nikt nie może przejąć jego lutni, a jego imię przeszło jak błyskawica i jak dźwięk pusty trwać będzie przez pokolenia”. Słowacki nie chce dopuścić do całkowitego zapomnienia, dlatego pozostawia na ziemi wiele wierszy. Ufa wartości i trwałości poezji.
Moim zdaniem przesłanie wygłoszone przez Juliusza Słowackiego w wierszu „Testament mój” nie traciły swojej „ważności”. Sądzę, że dotyczy ono także współczesnych Poetów.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (4) Brak komentarzy
20.1.2010 (23:05)

Jako notatka, praca powinna być krótka. Moim zdaniem jest dobra.

25.11.2009 (11:04)

Świetna praca.;D Krótka i na temat.;D takie lubie:)

8.3.2009 (21:06)

mi się podoba. Mam napisać krótką notatkę z wiersza na ok. 1 stronę. To jest idealne ^^

Teksty kultury