profil

Budowa układu rozrodczego kobiety

drukuj
satysfakcja 54 % 88 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Jajniki mają kształt i wielkość migdałów i umieszczone są w dolnej części jamy brzusznej otrzewnej. Są zbudowane z warstwy zewnętrznej korowej utworzonej przez pęcherzyki jajnikowe. Na powierzchni czynnych jajników spotkać można również rozwijający się pęcherzyk (niebieski) tzw. Pęcherzyk Graafa. W cyklu jajnikowym zastępuje go ciałko żółte. Ciałko żółte zastępowane jest przez ciałko białawe. Pod korą znajduje się warstwa rdzeniowa zbudowana z tkanki łącznej i wyposażone w naczynia krwionośne i nerwowe. Jako gruczoł endokrynowy jajniki produkują estrogeny (estradiol)- wytworzony przez pęcherzyk Graafa oraz progesteron – przez ciałko żółte, zaś jako gruczoł egzokrynowy produkują komórkę jajową.
Jajowody – nie stykają się bezpośrednio z jajnikami, koniec jajnikowy jajowodu ma postać lejka zakończonego strzępkami; ruchy których powodują zawirowania wciągające komórkę jajową. Wnętrze wysłane są nabłonkiem migawkowym którego ruchy rzęsek umożliwiają przemieszczanie się komórki jajowej. W ścianie jajowodów znajduje się też mięśniówka gładka pozwalająca się kurczyć im. Jajowody uchodzą do macicy.
Macica jest wielkości zaciśniętej pięści i kształcie gruszki zwróconej węższą częścią ku dołowi. Składa się ona z części szerszej czyli trzonu i węższej dolnej czyli szyjki. Wysłana jest śluzówką (endometrium) o grubości zmieniającej się w cyklu miesiączkowym i złuszczającej jeśli nie dojdzie do zapłodnienia oraz wydalanej z krwią miesiączkową.
Pochwa – znajduje się poniżej macicy. Zaopatrzona jest w liczne poprzeczne bruzdy ( dla podniecenia). Śluzówka pochwy nie ma własnych gruczołów ale jest bogato unaczyniona i podczas podniecenia z naczyn tych przesącza się duża ilośc specyficznego płynu. Wejście do pochwy przysłonięte jest błona dziewiczą (hymen) która ulega defloracji. Zewnętrzne narządy płciowe żeńskie to srom. Srom składa się z warg sromowych mniejszych które łączą się gdzie występuje łechtaczka. Łechtaczka traktowana jest jako homolog prącia, gdyż posiadając ciałka jamiste również ulega erekcji. Wargi sromowe mniejsze otoczone są wargami sromowymi większymi które ku przodowi schodzą się na wzgórku łonowym porośniętym włosami.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (2) Brak komentarzy
1.2.2008 (18:34)

Bardzo przydatny tekst dzięki.

12.11.2007 (09:32)

praca dobra

Typ pracy