profil

Białka

poleca 85% 128 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Białka


W skład białek wchodzą następujące pierwiastki: węgiel C, tlen O, azot N, czasami siarka i fosfor.
Wykrywanie węgla i wodoru w białku.
Węgiel i wodór wykrywamy w substancji białkowej (np. w serze, białku jaja kurzego), umieszczając je w probówce, którą ogrzewamy w płomieniu palnika. Substancja ulegnie zwęgleniu, co świadczy o obecności węgla, a na ściankach probówki pojawią się kropelki pary wodnej świadczące o obecności wodoru.
Wykrywanie azotu w białku.
Do probówki wkładamy np. kawałek sera, zalewamy go stężonym roztworem NaOH, a następnie intensywnie ogrzewamy. Do wylotu probówki przykładamy papierek uniwersalny. Jego niebieska barwa oraz charakterystyczny zapach świadczy o wydzielaniu się amoniaku NH3.
Wykrywanie siarki np. w białku jaja kurzego.



Kationy ołowiu wprowadzamy do białka jaja kurzego w postaci roztworu octanu ołowiu Pb(CH3COO)2.

Budowa białek.

Białka zbudowane są z ogromnej liczby aminokwasów, które połączone są ze sobą w różny sposób, tworząc spirale, kule, łańcuchy itd. Podstawowym aminokwasem jest glicyna pochodząca od kwasu octowego:



Właściwości białek

1. Niektóre sole metali ciężkich, kwasy i zasady oraz podwyższona temperatura powodują ścięcie białka. Mówimy wówczas o procesie denaturacji. Jest to proces nieodwracalny.

2. Sól kuchenna i alkohol w temperaturze pokojowej również ścinają białko, jest to proces odwracalny. Mówimy o procesie koagulacji.



....................... więcej w załączniku......................

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 1 minuta