profil

Charakterystyka porównawcza Pawła Obareckiego i Stanisławy Bozowskiej.

drukuj
satysfakcja 72 % 52 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Paweł Obarecki i Stanisława Bozowska to główni bohaterowie noweli pt.„Siłaczka” S. Żeromskiego. Stanisława była już absolwentką gimnazjum, a Paweł był na studiach, gdy poznali się u jego kolegi w tzw. Salonie. Barecki został przedstawiony jako:
„ refleksjonista, marzyciel, wielki leniuch, zresztą przyszła sława.”, a Stanisława jako ‘darwinistka’.

Obydwoje byli biedni. Stanisława z tego powodu nie mogła studiować medycyny. Miała jasne włosy i ‘...usta o kolorze torebek owocu dzikiej róży”. Ubrana była biednie:”Nie miała więcej nad siedemnaście lat, a wyglądała jak stare pannisko, w baszłyku zarzuconym niedbale na futrzaną czapkę, w kaloszach za dużych trochę na jej małe nogi, w niezgrabnej i niemodnej salopce.”. Paweł też nie miał pieniędzy na ubrania: „Idzie w poranek zimowy do szpitala, tak misternie stawiając nogi, by nie wszyscy przynajmniej widzieli, iż dziury w podeszwach tekturą umiejętnie są pozatykane. Paltocik ma ciasny jak kaftan wariata, wytarty tak dalece, że Żyd letnią porą ośmiu zań złotych dać nie chciał.”. Wygląd obojga zmienił się wraz z biegiem lat. Gdy po kilku latach Paweł już jako lekarz, który był ubrany w kożuch i grube buty, odwiedził schorowaną Stanisławę nie wyglądała ona zbyt pięknie: „Była to młoda dziewczyna pogrążona we śnie gorączkowym. Szkarłatem była powleczona jej twarz, szyja, ręce- na tle tym znać było jakąś wysypkę. Jasnopopielate, niezmiernie bujne włosy leżały poplątanymi pasmami na poduszce, wiły się na twarzy.”

Na początku swojej pracy w Obrzydłówku Paweł, był bardzo energiczny i dążył do tego, aby ludzie zrozumieli jak ważna jest higiena, itp. Jednak długo nie wytrzymał; gdy zaczęło się ciągłe wybijanie szyb w jego skromnym domu i kiedy uświadomił sobie, że jego starania nic nie dają, zaprzestał namawiać i prosić mieszkańców wsi o to, aby wprowadzili jego cenne rady w swoje życie. Zaczął zamykać się w swoim domu i zwracać większą uwagę na pieniądze niż na dobro ludzi: „Nieznacznie doktorowi zaczęło być ‘wszystko jedno’... Jedzą zgniłe kartofle- cóż począć? – niechaj jedzą, jeżeli im smakują. Mogą nawet jadać surowe- to trudno...”. Tymczasem całkowitym przeciwieństwem w swej pracy była Stanisława, która zawzięcie dążyła do swoich wyznaczonych celów. Była bardzo wytrwała, ponieważ ludzie, których uczyła byli najczęściej analfabetami i jak wiadomo nauka przychodziła im trudno.

Z czasem ludzie nauczyli się podstaw i zaczęli pożyczać od niej książki, z czego była bardzo dumna. Stasia miała także bardzo dobre serce: przyjęła do swojego domu staruszkę i napisała prostym językiem książkę do nauki fizyki. Ludzie ją bardzo szanowali i w zamian za naukę płacili jej jedzeniem. Choć nie została lekarzem, mimo, że o tym marzyła, potrafiła pomóc ludziom w inny sposób. Stanisława „leczyła” ich z niewiedzy o „świecie”. Poprzez swoje nauki sprawiła, że to wszystko, co dla tych ludzi było tak dalekie, stało się takie bliskie.

Paweł w przeciwieństwie, do Stasi, bardzo szybko się poddał i nie zrealizował niczego, co chciał zrobić na początku. Po śmierci Stasi, wszystkie jego wartości odeszły wraz z nią, a zaczęły dla niego liczyć się tylko dwie rzeczy: byt oraz pieniądze.


Przydatna praca? Tak Nie
W słownikach:
Podobne tematy:
Stefan Żeromski Stefan Żeromski Siłaczka siłaczka Paweł Obarecki Paweł Obarecki charakterystyka Charakterystyka Pawła Obareckiego scharakteryzuj Pawła Obareckiego kim był Paweł Obarecki Paweł Obarecki wygląd WSZYSTKIE
Komentarze (3) Brak komentarzy
10.5.2009 (19:44)

dobre !

przyda sie :D

27.7.2006 (14:14)

troche na sztuke, ale może być

27.7.2006 (14:11)

Charkterystyka super !! napisze co dostałam :) !! DZIĘKI !!!