profil

Jak żyć z telewizją

poleca 90% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Aby odpowiedzieć na pytanie „jak żyć z telewizją” należy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, czym ona tak na prawdę dla nas jest?
Telewizja powinna być źródłem wiedzy informacji i rozrywki. Nie może stać się jedynym zajęciem, pasją, jaką mamy.

W XXI wieku, erze Internetu, mediów i globalizacji telewizor i telewizja stały się dla wielu ludzi źródłami jedynej rozrywki, najczęściej jeszcze niewygórowanej i mało intelektualnej. W programach stacji komercyjnych aż roi się od programów i filmów, od których aż razi populizmem i tandetą; wspominając tu o wenezuelskich tasiemcach czy teleturnieji lub quizów telefonicznych typu:, „jakiego koloru jest czerwony maluch”.
Napływ wielu niepotrzebnych informacji, programów i innych tworów massmedialnych powoduje to, iż wielu ludzi dosłownie głupieje od tego, co widzą na szklanym ekranie.
Wielu współczesnych poetów podziemia buntuje się przeciwko temu, co zachodzi w naszych domach podczas oglądania telewizji,a potem przenoszenia tego w realne życie. Dzięki temu powstały jakże górnolotne słowa, które obrazują olbrzymie zagrożenie: „bez telewizji można, bez telewizora nie” czy „ w telewizji zrobią nam z głowy jajo”.

Pomijając te plastikowe i tandetne przejawy, produkty telewizyjne można znaleźć także pozytywne aspekty. Telewizja daje szanse promocji, nauki, rozwoju i informacji jednakże musi być ona selektywna i pokazana w odpowiedni sposób, w innym wypadku jest ona zła, demoralizująca.
Patrząc się tutaj na przykład na wiadomości ze świata można się zastanawiać czy to dobrze, że młode nieukształtowane umysły obserwują całe to zło, zamachy terrorystyczne, ludzkie cierpienie, które jest realne! Stiven Szpilberg przykładowo zabronił oglądania wiadomości swoim dzieciom a pozwolił oglądać krwawe filmy z tą różnicą ze wyjaśnił im różnice pomiędzy filmową fikcją a realiami życia, a jego dzieci to zrozumiały.

Reasumując można zacytować staropolski przysłowie „ wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem” i należy pamiętać, iż rozrywka, jaką jest telewizja nie jest jedyna i zawsze można sięgnąć po dobrą i ciekawą książkę.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta

Podobne tematy