profil

Recenzja utworu „Buszujący w zbożu”

drukuj
satysfakcja 63 % 140 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Autorem powieści „Buszujący w zbożu” jest Jerome David Salinger, pisarz amerykański. Książka ta została napisana w 1951roku. W Polsce ukazała się w 1961 roku, przetłumaczyła ją Maria Skipniewska.

Głównym wątkiem utworu są problemy okresu dorastania. Autor przedstawia w powieści następujące sprawy : poglądy religijne, problemy w szkole, problemy z samym sobą, rozterki miłosne, kontakty z rówieśnikami, poglądy na temat życia, bunt wobec świata.
Narratorem jest główny bohater Holden Caufield. Pozostałe postacie to: Phoebe – młodsza siostra Holdena, D.B – starszy brat, Alik- nieżyjący młodszy brat Caufield’a , Jane Gallagher, pan Spencer, Robert Ackley, Stradlater, Luis Sholey, Artur Cuilds, Sally Hais, Cary Luce.
Słownictwo w powieści jest przystępne dla młodzieży. Nie jest to styl literacki, jest to raczej „gwara młodzieżowa”. Możemy tu również spotkać przekleństwa, których autor używa dość często.

Treść utworu jest wciągająca. Gdy zacznie się ją czytać, nie można się od niej oderwać. Z początku akcja toczy się dość wolno, lecz gdy się przeczyta więcej, jest się bardziej wtajemniczonym, robi się coraz ciekawsza.

W tej książce podobało mi się to, że Holden miał bardzo dobry stosunek ze swoją siostrzyczką. Myślał o niej, nawet jak był bardzo daleko od domu. Lecz nie podobało mi się to, jak traktował kobiety, a właściwie dziewczyny. Powiedział Sally, że ją kocha, ale to wcale nie była prawda.
Uważam, że powieść „Buszujący w zbożu” powinna być lekturą. Ponieważ młodzież rozumie ją, przecież przeżywamy podobne sytuacje w swoim życiu. Powinna nią być bez względu na chwilowe złe zachowanie Holdena.

Wydaje mi się, że jeszcze kiedyś powrócę do tej książki, gdyż bardzo mnie ona zaciekawiła i mi się spodobała. A muszę powiedzieć ze bardzo rzadko podobają mi się lektury szkolne. Zazwyczaj zbyt bardzo mnie nudzą i po prostu nie czytam ich do końca. A tą książkę przeczytałam całą.
Polecam ją wszystkim tym, którzy lubią czytać książki o swoich rówieśnikach i ich przygodach.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (25) Brak komentarzy
7.4.2011 (20:48)

Recenzja dość słaba, ale jak się poprawi niektóre rzeczy.
hrisjel czy ty wiesz co to jest recenzja? Recenzja składa się z części opisowej i oceniającej.

29.11.2009 (19:38)

A moim zdaniem recenzja jest nawet dobra, wystarczy mieć trochę oleju w głowie, wejść na wikipedię i sobie trochę pomóc, a nie wszystko zżynać.. Pomyśleć trochę, trochę przerobić i 5 jest ;))

21.4.2008 (07:09)

A ja mam w 1 klasie ; ]] I właśnie dziś zaliczam ją u polonistki. Recenzja fakt faktrm, do najlepszych nie należy.

Gramatyka i formy wypowiedzi