profil

Symetria osiowa i środkowa

Ostatnia aktualizacja: 2024-02-04
poleca 84% 2850 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Spis treści


1. Wstęp
2. Symetria środkowa
3. Symetria osiowa

1. Wstęp


Symetria, własność obiektu ze względu na różnego rodzaju przekształcenia (np. przekształcenia geometryczne). Najprostszymi symetriami geometrycznymi są: symetria względem punktu (symetria środkowa), symetria względem prostej (symetria osiowa) i symetria względem płaszczyzny (symetria płaszczyznowa).

Ciało zachowuje symetrię środkową względem punktu O (tzw. środka symetrii), jeśli dla każdego punktu M należącego do ciała istnieje taki punkt M' ≠ M należący również do tego ciała, że punkty M, O i M' należą do jednej prostej, oraz OM = OM'.

Ciało zachowuje symetrię osiową względem prostej m (tzw. osi symetrii), gdy dla każdego punktu M należącego do ciała istnieje taki punkt M' ≠ M należący również do tego ciała, że odległości M i M' od prostej m są sobie równe.

Ciało zachowuje symetrię płaszczyznową względem płaszczyzny A, gdy dla każdego punktu M należącego do ciała istnieje taki punkt M'≠ M należący również do tego ciała, że odległości M i M' od płaszczyzny A są sobie równe.

2. Symetria środkowa


Symetria środkowa, mat. przekształcenie płaszczyzny (przestrzeni) przyporządkowujące każdemu jej punktowi A punkt A' symetryczny względem ustalonego punktu S (środka symetrii), co oznacza, że A i A' leżą na tej samej prostej przechodzącej przez S, po przeciwnych stronach S i w równej od S odległości.

3. Symetria osiowa


Symetria osiowa, odbicie zwierciadlane, mat. przekształcenie płaszczyzny (przestrzeni) przyporządkowujące każdemu jej punktowi A punkt A' symetryczny względem ustalonej prostej k (osi symetrii), co oznacza, że A i A' leżą na tej samej prostej prostopadłej do k, po przeciwnych stronach k i w równej od k odległości.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta